Život na rubu
Mostar: Nitko ne zna koliki je točan broj socijalno ugroženih osoba
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Predstavnici nevladinih organizacija i institucija koje se bave humanitarno-socijalnim radom na okruglom stolu u mostarskom Crvenom križu razgovarali su o uvođenju reda u tu oblast.
''Svjedoci smo da svakodnevno imamo brojne zahtjeve za pomoć ugroženih građana. Također, postoji i veliki broj građana koji su spremni pomoći, kao i veliki broj nevladinih organizacija koje se bave humanitarnim radom. Naša ideja je da nađemo najbolji modalitet kako sve te humanitarne aktivnosti staviti u sustav'', kako bismo mogli ravnomjerno rasporediti posao i kako bi svi mogli dobiti kvalitetnu pomoć - kazao je u izjavi za novinare tajnik Crvenog križa Grada Mostara Alen Kajtaz.
Dvije kuhinje u Mostaru
Na pitanje novinara o broju socijalno ugroženih osoba u Mostaru, Kajtaz je rekao kako nitko nema točan podatak, ali da ta brojka sigurno nije mala.
''Dvije narodne kuhinje u Mostaru dnevno spremaju više od 500 obroka. Na žalost, to nije konačna slika socijalno ugroženih građana Mostara. Informacije s terena nam govore kako veliki broj ugroženih ne živi u samom gradu i do tih ljudi pomoć teško dolazi'', rekao je Kajtaz.
Djelovanje humanitarnih udruga
Dodao je kako je upravo zbog toga potrebno uvesti reda u oblast humanitarno-socijalnog rada kako bi posao bio ravnomjerno raspoređena i kako bi pomoć došla do svih onih kojima je ona potrebna.
Kajtaz je naveo podatak da u Bosni i Hercegovini djeluje oko 10 000 registriranih udruga koje se bave humanitarnim radom te da bi se značajni rezultati mogli postići ako bi se njihov rad malo više koordinirao i fokusirao.
''Ako bi svaka od tih 10 000 organizacija mjesečno uplaćivala samo 20 maraka u zajednički fond za liječenje djece u inozemstvu, godišnje bismo imali 2,4 milijuna maraka, što je značajan iznos'', istaknuo je Kajtaz.