Emocije
Nije važno što, nego kako to kažete
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Smijeh ili režanje ljudima više govore nego šala ili bijesna psovka jer obraćamo više pozornosti na zvuk emocije nego na tu emociju pretočenu u riječi, kažu znanstvenici, piše Hina.
Također, ljudi emocije interpretiraju mnogo brže nego riječi, već za desetinu sekunde, utvrdili su.
Znanstvenici sa sveučilišta McGill u Kanadi htjeli su saznati hoće li mozak drugačije reagirati na zvuk u odnosu na riječi. Zvuci koji prenose emocije uključuju smijeh, režanje i plač.
Stručnjaci su izabrali tri temeljne emocije: ljutnju, tugu i sreću. Izabrali su 24 sudionika istraživanja i puštali im kombinaciju zvukova koji odražavaju te emocije i istodobno ih povezali s potpuno besmislenim frazama kako ispitanici sadržaj ne bi mogli povezati s emocijom.
Reakcije njihova mozga mjerili su elektroencefalogramom (EEG). Utvrđeno je da mozak brže reagira na zvuk nego na riječi. Ustanovljeno je i da se najbrže prepoznaju zvuci sreće. Međutim, moždana aktivnost trajala je duže kad su u pitanju bili zvuci tuge ili ljutnje.
Znanstvenici misle da je razlog za to vjerojatno evolucijski. Razumijevanje zvukova bilo je ključno za izbjegavanje opasnosti i preživljavanje. Rezultati su objavljeni u časopisu Biological Psyhology.