Usudite li se?
Nosite 2 parfema istovremeno - Evo kako ih spojiti za miris kakav nitko nema
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Ako voliš da tvoj signature miris bude uistinu jedinstven, dobro je znati da već neko vrijeme vlada trend kreiranja pravih mirisnih koktela - i to kod kuće!
Hashtag #perfumelayering prikupio je 142,5 milijuna pregleda na TikToku pa sa sigurnošću možemo zaključiti da mnogi uistinu uživaju u ovom trendu.
Možda te pomalo zastrašuje ovaj tip eksperimentiranja jer nanošenje parfema u slojevima može djelovati kao komplicirani zadatak, no to je vještina kojom svatko može ovladati uz nekoliko savjeta.
To je jedan od najboljih načina na koji možemo dobiti više od svog parfema - intenzivniji miris, duže trajanje parfema kakvog nitko nema.
Pročitajte još
Ovisno o tome koga se pita, slojevito nanošenje parfema moglo bi biti marketinški trik kojim nas beauty industrija želi poticati na kupovinu više parfema, ali to može biti i način za kreiranje sasvim novog i jedinstvenog mirisa kod kuće.
Iako to nije toliko komplicirano kako možda zvuči, potrebno je malo razmišljanja o tome koje note ćeš kombinirati ako želiš savršenu kombinaciju. Kako upariti parfeme i stvoriti jedinstveni miris koji će ti zaraditi velik broj komplimenata, otkrij u nastavku, piše miss7.24sata.hr
Kako pravilno nanositi mirise u slojevima?
Dobro je znati da nanošenje mirisa u slojevima ne znači nužno raspršivanje dva parfema izravno jedan na drugi. To može uključivati i nanošenje mirisnog losiona ili kreme za tijelo nakon tuširanja, a prije nanošenja parfema.
Ili, možeš raspršiti jedan miris na zapešća, a drugi na vrat. Poigraj se s različitim kombinacijama i nemoj se bojati eksperimentirati. Ipak, jedno je općenito pravilo - teži mirisi se trebaju raspršiti prvi kako ne bi nadjačali one laganije koje nanosiš kasnije.
Postoji nekoliko načina na koje možeš pristupiti ovom zadatku. Najlakše je pronaći jedan jednostavan miris čije note sadrže mošus ili osnovne arome poput vanilije, a zatim dodati nešto složenije na njih. Na ovaj način ćeš imati velike šanse za kreiranje nosu ugodnog miksa.
Druga mogućnost je korištenje parfema s jednom notom ispod ili preko postojećeg mirisa. Na primjer, ako imaš omiljeni citrusni miris, ali misliš da nije dugotrajan, ispod njega možeš nanijeti parfem s notama sandalovine ili cedra za duže trajanje.
Također, dobro je znati da starost parfema nije bitna kod slojevitog nanošenja jer se i noviji parfem može savršeno nadopunjavati s nekim vintage mirisom.
Postani pravi miksolog mirisa: Koje se note dobro slažu?
Da bismo razumjeli kako na najbolji mogući način kombinirati mirise, prvo je potrebno razumjeti različite slojeve u pojedinačnim mirisima. Gornje note su ono što osjetimo odmah kad poprskamo parfem i one se obično sastoje od živahnih i svježih mirisnih nota. Srednje note su srce mirisa i obično su toplije i mekše.
Na kraju imamo donje ili bazne note koje se razvijaju zadnje i one zapravo ostaju na nama još dugo nakon što gornje note nestanu. Primjeri klasičnih kombinacija su vanilija, smola i bergamot, ruža i pačuli ili začinsko bilje s citrusima. Uvijek možeš započeti kombiniranjem mirisa na komadu papira ili tkanine, ali zapamti da će biti malo drugačiji kada dođe u dodir s kožom.
Evo nekoliko savjeta za slaganje mirisa za početnike:
Cvjetne note dobro se slažu s većinom nota, a mogu se kombinirati i s drugim cvjetnim notama.
Mirisi iz iste olfaktorne kategorije također se mogu upariti za dodatno poboljšanje intenziteta. Primjerice mirisi koji spadaju u kategoriju ambre, drvenastih, svježih ili cvjetnih nota, možeš koristiti zajedno.
Kombiniraj parfem s jednom notom s onima koji imaju miješane formule, a u njoj se nalazi i nota iz prvog parfema, kako bi dodatno istaknula miris i dala mu dubinu.
Pokušaj kombinirati parfeme s notama koje su suprotne na kotaču mirisa, kao eksperiment.
Parfemi s mošusnim, drvenastim te notama ambre dobro se slažu s voćnim i citrusnim parfemima.
Nemoj kombinirati dva teška ili jaka parfema zajedno.
Nema ispravnog ili pogrešnog, sve je stvar prakse i uzbudljive potrage za signature mirisom. Stvaranje parfema je dio znanosti, ali se zapravo radi o umjetnosti prevođenja emocije u jedno olfaktorno iskustvo.
Kako učiniti da tvoj slojeviti signature miris traje unedogled?
Način na koji se slojeviti mirisi nose na tijelu jednako je povezan s formulaom parfema, koliko i s kemijom našeg tijela. Zbog toga isti parfem može mirisati potpuno drugačije na dvije različite osobe.
Da bi produžila trajanje mirisa na svom tijelu, dobro je znati da ulja imaju tendenciju trajati duže od drugih mješavina kojima alkoholna baza brzo isparava. Sve se svodi na hidrataciju jer suha koža neće tako učinkovito zadržati mirisne arome kao što će to napraviti hidratizirana zato što se miris nema za što uhvatiti.
Vraćanjem vlage natrag u kožu nanošenjem kreme ili maslaca za tijelo dok je koža još vlažna, možeš stvoriti savršenu podlogu za mirise koji će trajati. Za pravilno nanošenje slojeva, svakako počni s kremom kao bazom, zatim uljem za njegu tijela ili maglicom (po izboru), a na kraju dodaj parfeme.
Potom pričekaj da se razviju mirisi koje si nanijela, budi strpljiva i zabavi se eksperimentirajući.