Društveno poduzetništvo
"Nutri četiri sad!" dobitnik glavne nagrade Fronterra programa
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Danas je završen Fronterra Mostar program društvenog poduzetništva kojeg su implementirale partnerske organizacije Fronterra fondacija za kulturni i održivi društveni razvoj iz Amsterdama, Agencija lokalne demokracije Mostar i Američki kutak Mostar.
Program sa posebnim fokusom na (agri)kulturni turizam započeo je četverodnevnim intenzivnim Kick off programom (15.-18.9.2016.) koji se odvijao u Lukomiru na Bjelašnici i u Američkom kutku Mostar, a koji je završio velikom zajedničkom Fronterra večerom i izložbom “Tradinovacije / Inovacije u tradiciji”.
Nakon Kick Off programa, započela je druga faza: dvomjesečni Test Lab, u sklopu kojeg je održano šest tjednih mentorskih sesija u Američkom kutku Mostar, dvije Fronterra Cafésa odabranim preduzetnicima i poduzetnicama iz lokalne zajednice, te konačno Fronterra Prep Weekend u Neumu.
Svaka od pobrojanih Fronterra aktivnosti imala je trostruki cilj: podržati razvoj poslovnih ideja mladih osoba iz Mostara i hercegovačke regije, potaknuti “mogu i hoću” stav, te potaknuti suradnju unutar i između Fronterra timova, kao i uopće u lokalnoj zajednici.
Rezultate dosadašnjeg rada i truda, učesnici/e Fronterra programa pokazali su danas – na završnom Demo Danu. Pred stručnom komisijom, i to u sastavu: dr.sc. Jozo Bejić (Federalno ministarstvo razvoja, preduzetništva i obrta), Meliha Gekić Lerić (Intera Tehnološki Park) i Sanja Kaljužny (Fortuna Tours), predstavljeno je 8 poslovnih modela.
Pred komisiju je stavljen izuzetno težak zadatak, ali odlučeno je da prvo mjesto i novčana nagrada u iznosu od 2500 KM pripadne poslovnoj ideji „Nutri, četiri, sad!“ na čijem čelu stoje dvije mlade žene – magistrica nutricionizma Nevena Pandža i psihologinja Vedina Ajanović. Zanimljivo je spomenuti da je upravo Fronterra spojila ove dvije stručnjakinje – na Fronterra program prijavile su se pojedinačno, čak i ne poznavajući se, a tokom programa su shvatile da imaju potencijal i želju zajednički doprinijeti rješenju čestog problema današnjice - nezdrave ishrane i pretilosti kod djece i odraslih.
Druga nagrada, u iznosu od 2000 KM, pripala je mladom umjetniku Maidu Redžiću za poslovnu ideju „Easy Art Hub“. Naime, Maid, poznatiji i pod nadimkom Mide, i sam je suočen sa problemom nedostatka prostora za stvaranje, usavršavanje, izlaganje i plasiranje umjetničkog stvaralaštva na tržište. Stoga, odlučio je upustiti se u avanturu, pokrenuti alternativnu umjetničku scenu grada Mostara, a time i obogatiti turističku ponudu i pokazati da nije nemoguće napraviti poduzetnika od umjetnika.
Treću nagradu, u iznosu od 1500 KM, odnijela je Fatima Trbonja sa poslovnom idejom „Cinnabar – hercegovački eliksir života“. Fatima je bila glas desetak povratnika i nezaposlenih osoba okupljenih oko „Udruženja uzgajivača ljekovitog bilja Dubravske visoravni“ koji su odlučili uzgajati smilje, te proizvoditi i izvoziti visoko kvalitetno ulje od smilja.
Pošto Fronterra vjeruje u „male“ ideje sa lokalnim potencijalom, u suradnju i zajedništvo, osiguran je i fond malih nagrada za sve poslovne ideje koje ispune kriterije korištenja postojećih resursa i suradnje u lokalnoj zajednici kao i društvenog značaja za lokalnu zajednicu.
Osoblje Fronterra programa ponosno ističe da su svi poslovni modeli zadovoljili naznačene kriterije, te su stoga simboličnu podršku dobile i poslovne ideje:
- „Yoga Academy / Eco Retreat Garden“ – ideja koja nudi bijeg od stresa i opuštajući način očuvanja zdravlja i izgleda, a koja je predvođena licenciranim Yoga instruktorom Darelom Kapetanovićem iz Počitelja,
-„Kavadajz“iza kojeg stoji Sead Bubalo, diplomirani inžinjer agronomije sa višegodišnjim poljoprivrednim iskustvom iz Bijelog Polja koji uzgaja autohtonu sortu rajčice, tzv. „ilićki paradajz“,
- „Eko Dizajn“, odnosno novoregistrovana kompanija za pejzažno uređenje koja je pokrenuta od strane UG Nešto Više radi oživljavanja zapuštenih zelenih površina, a koju je predstavio dipl.ing.agr. Vladislav Pikula,
- „Ekmečić proizvodi od šipka“, odnosno ideja o proizvodnji soka i likera od šipka koju je pokrenuo dipl.ing.agr. Bojan Ekmečić, član porodice Ekmečić iz Prebilovaca koja generacijama uzgaja i proizvodi voće i povrće,
- Energetski neovisna „Planinska kuća – Haven“ (Varda na Prenju) koja nudi odmor i domaću hranu u idiličnom okruženju, a iza koje stoji Fronterra tim – Zejna Šanjević-Kussmaul i Alen Turajlić.
Fronterra Mostar program je, u periodu od tri mjeseca, u svoje aktivnosti direktno uključio čak 213 osoba, i omogućio sklapanje stotine poznanstava i uspostavljanje na desetine suradnji.
Nadamo se da će taj broj nastaviti rasti i nakon programa, jer vjerujemo da je upravo umreženost, proaktivnost i saradnja ključ koji otvara vrata ekonomski snažnoj i solidarnoj zajednici.
Zahvaljujući ovom programu,još jednom smo se uvjerili da postoji ogroman neiskorišten potencijal koji – uz malo kreativnosti i „mogu i hoću“ stava – može i treba da doprinese razvoju naših lokalnih zajednica i svih njenih članova i članica.