Ups!
OnlyFans zvijezdama prijete visoke kazne zbog neprijavljivanja prihoda
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Financijska uprava Republike Slovenije (FURS) početkom prosinca ponovno je pozvala slovenske kreatore na platformi OnlyFans, koji objavljuju sadržaje uz naplatu, da do kraja 2024. godine prijave djelatnost i sve prihode ostvarene po toj osnovi, uključujući i prošle.
U suprotnom, suočit će se s novčanom kaznom i oduzimanjem imovinske koristi.
Od dana kada je FURS objavio poziv pa do 31. prosinca 2024., samo su tri obveznika prijavila ovu djelatnost i prihode, otkrili su za Forbes Slovenija iz FURS-a.
"Podsjećamo da smo putem međunarodne razmjene podataka dobili informacije da je tijekom posljednjih nekoliko godina nekoliko stotina slovenskih rezidenata ostvarilo prihode putem internetske platforme OnlyFans," istaknuli su.
"Od njih je manje od 20 posto prijavilo djelatnost i prihode."
Slovenski kreatori sadržaja na OnlyFansu u posljednjih su nekoliko godina ukupno ostvarili više od deset milijuna eura prihoda. Rekorder je ostvario više od milijun eura prihoda, izjavili su iz FURS-a prije mjesec dana za STA.
Pročitajte još
Počele kontrole, prijete kazne do 26 tisuća eura
Kao što su najavili u pozivu u prosincu, ciljane kontrole već su započele. "Za ostale obveznike koji nisu ispravno prijavili djelatnost i prijavili sve prihode koristeći institut samoprijave, već pokrećemo prekršajne postupke," objasnili su.
Prekršiteljima prijeti novčana kazna u iznosu od tisuću do 26 tisuća eura te oduzimanje imovinske koristi ostvarene radom na crno.
Forbes Hrvatska je pokušao saznati jesu li i hrvatski poreznici krenuli u provjeru i hoće li i oni provjeravati prihode kreatora OnlyFans iz Hrvatske, ali nismo dobili odgovor, no dobili smo pojašnjenje od Vesne Varšave, iz Inicijative profesionalnih računovođa Hrvatske.
Ona je upozorila da je Hrvatska kasnila s implementacijom regulative za kreatore sadržaja na platformama, te da će hrvatske porezne vlasti tek 31. siječnja 2025. godine primiti prva izvješća za 2024.
S obzirom da slovenski primjer otkriva da lokalni poreznici mogu tražiti podatke od platformi, izgledno je da će i hrvatska porezna uprava vrlo vjerojatno od platformi može tražiti podatke i za prethodne godine.
"Na temelju tih izvješća koje prime oni će točno znati tko je koliko zaradio i moći će pozvati one koji zaradu nisu prijavili", upozorila je Vesna Varšava.