Jeste li vi perfekcionist?
Ovih 6 znakova pokazuju da ste perfekcionist i kako to utječe na vas
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Jesu li vas ikada na razgovoru za posao pitali ono poznato pitanje "koja je vaša slabost?" Ako je tako, možda ste odgovorili uobičajenim odgovorom da ste perfekcionist. Iako mnogi ljudi vide perfekcionizam kao pozitivnu osobinu, mi ćemo u ovom članku pokazati da nije uvijek tako koristan kao što smo nekoć vjerovali, prenosi Antiloneliness.
Zapravo, perfekcionizam se može povezati s raznim problemima mentalnog zdravlja, uključujući anksioznost, depresiju, izgaranje, poremećaj prehrane i probleme u vezi. Ispitivanjem što je perfekcionizam i identificiranjem uobičajenih znakova perfekcionizma, nadamo se da ćemo podići svijest o negativnom utjecaju koji on može imati na naše živote.
Što je perfekcionizam prema psihologiji?
Perfekcionizam je osobina koja se često povezuje s postavljanjem visokih standarda i težnjom za izvrsnošću. Iako to može biti pozitivna osobina, važno je razlikovati zdravi od toksičnog perfekcionizma.
Zdravi perfekcionizam karakteriziraju visoka očekivanja od samog sebe, a istovremeno su u stanju zadržati uravnoteženu perspektivu i zdrave mehanizme suočavanja. Toksični perfekcionizam, s druge strane, uključuje kruta i nerealna očekivanja, strah od neuspjeha i stalnu potrebu za kontrolom, što može dovesti do negativnih posljedica poput stresa, tjeskobe i izgaranja.
6 uobičajenih znakova perfekcionista
1. Perfekcionisti teže uspjehu i rezultatima
Počnimo s raspravom o temeljnom cilju perfekcionizma – težnji za rezultatima i uspjehom. Iako nema ničeg lošeg u težnji za izvrsnošću, problem nastaje kada se perfekcionist usredotoči na opipljive rezultate i vanjsko priznanje.
To je ono što zovemo toksični perfekcionizam. Potreba za ispunjavanjem tuđih očekivanja i traženjem potvrde od njih može postati sveobuhvatna, što dovodi do tjeskobe, stresa, pa čak i ovisnosti o trenutnom zadovoljstvu; na osjećaj da su produktivni i zauzeti. Perfekcionisti žele pokazati svoja postignuća drugima i uvijek su u potrazi za vanjskim priznanjem. Kad ne dobiju potvrdu koju traže, osjećaju se neproduktivno i neispunjeno.
2. Ne mogu uživati u svom uspjehu
Moglo bi se činiti iznenađujućim, ali dok perfekcionisti teže rezultatima i uspjehu, kada dođe vrijeme za žetvu, oni ne mogu uživati u tome. Mnogi perfekcionisti postavljaju ciljeve i neumorno rade na njihovom ostvarenju, samo da bi otkrili da nisu zadovoljni nakon što postignu svoje ciljeve.
Usredotočenost na rezultate postaje beskrajni ciklus, pri čemu pojedinac uvijek teži višem i nikad ne odvaja vrijeme za slavljenje ili cijenjenje svojih postignuća. Ta stalna težnja za nečim višim može dovesti do nedostatka užitka i zadovoljstva već postignutim.
Kada ovaj nedostatak sreće i radosti postane stalno stanje, to može biti znak toksičnog perfekcionizma u igri. Ako vam je teško pronaći duboko zadovoljstvo u svojim postignućima, možda bi bilo vrijedno ispitati utječe li perfekcionizam na vaš život.
3. Osjećaju se usamljeno
Treći znak perfekcionizma je nevoljkost traženja pomoći. Perfekcionisti žele preuzeti sve zasluge za svoja postignuća. Smatraju da ako im netko drugi pomaže, to znači da se nisu dovoljno potrudili i to im oduzima zasluge.
Ta želja za priznanjem i vrednovanjem može dovesti do usamljenosti jer perfekcionist može osjećati da nitko ne razumije njihove probleme niti ih podržava. Stoga, ako vam je teško tražiti pomoć i osjećate da sve morate sami, to može biti znak da ste perfekcionist.
4. Kritiziraju sami sebe i nemaju suosjećanja
Razgovarali smo o tome da perfekcionizam podrazumijeva visoke standarde prema sebi ili prema drugima. To se može manifestirati u stalnom podizanju ljestvice za sebe, osjećaju da je do sada trebao znati više, učiniti bolje ili biti uspješniji.
Iako težnja za izvrsnošću nije nužno štetna, još jednom je važno napraviti razliku između zdravog i toksičnog perfekcionizma. Kada doživljava neuspjehe ili čini pogreške, perfekcionist je sklon sramiti se, okrivljavati, omalovažavati ili vrijeđati sebe.
Takva samokritičnost nije samo intenzivna nego joj nedostaje i ljubaznost, briga i razumijevanje. Ovaj nedostatak samoosjećanja može pogoršati bol i nevolju koji dolaze s borbom, otežavajući suočavanje i oporavak. Stoga je ključno prepoznati znakove perfekcionizma, uključujući nedostatak samoosjećanja, te naučiti prakticirati samoljubaznost i prihvaćanje.
Pročitajte još
5. Boje se neuspjeha
Prelazeći na petu karakteristiku, perfekcionisti imaju duboko ukorijenjen strah od neuspjeha, pogrešaka i nazadovanja. Ovaj strah proizlazi iz želje da održe savršen plan koji su stvorili za sebe i svoju savršenu sliku o sebi.
Skloni su strahu da će svaka sitna pogreška kulminirati njihovim padom i uništenjem njihove savršene slike. Zbog toga izbjegavaju bilo kakav oblik neuspjeha koliko god je to moguće (što je, naravno, nemoguće postići). Oni imaju naviku stalno provjeravati svoju e-poštu i mogu im trebati sati da završe projekt, što često dovodi do sljedećeg znaka: odugovlačenja.
6. Odugovlače
Perfekcionizam i odgađanje često idu ruku pod ruku. Ove dvije sklonosti često postoje u istoj osobi, budući da silni pritisak visokih očekivanja, strah od neuspjeha i samokritičnost mogu paralizirati naše racionalno razmišljanje i dovesti do stanja emocionalne preplavljenosti.
Kada smo u tom stanju, amigdala, koja je središte straha u našem mozgu, aktivira se i širi, dok naš prefrontalni korteks, središte racionalnog donošenja odluka, ne funkcionira. Zbog toga perfekcionisti često imaju strah od neuspjeha, što pak dovodi do odugovlačenja.