Evo i zašto
Ovih 8 stvari nikada ne biste trebali stavljati u sušilicu rublja
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Sušilice su koristan dodatak mnogih domova jer olakšavaju sušenje odjeće, posebno u hladnim mjesecima. No, ne mogu svi predmeti izdržati toplinu i vrtnju tijekom ciklusa sušenja, prenosi Better Homes and Gardens. Osjetljive tkanine mogu se oštetiti, guma se može otopiti, a strukturirani predmeti poput grudnjaka i kupaćih kostima mogu se iskriviti. Umjesto toga, ove vrste predmeta uvijek trebate sušiti na zraku na stalku za sušenje ili na klasičnom užetu za rublje na otvorenom.
1. Svila
Svila je osjetljiva te je nikada ne biste trebali sušiti u sušilici rublja. Umjesto toga, nakon pranja svilene predmete sušite na zraku jer je to jedino ispravno. I da, nadamo se da ovo nećete naučiti na teži način.
2. Čipka i druge osjetljive tkanine
Poput svile, čipka i druge osjetljive tkanine, poput prozirne mreže ili tila, lako se oštećuju u sušilici. Umjesto toga, objesite te tkanine da se osuše na stalku za sušenje.
3. Vuna
Općenito, trebali biste izbjegavati stavljanje vunenih predmeta u sušilicu. Vuna je vrlo osjetljiva na skupljanje, a posljednje što želite je uništiti svoj skupi vuneni džemper. Uz to, neki teški vuneni predmeti mogu preopteretiti sušilicu te će joj trebati više vremena da se potpuno osuše. Zbog toga je bolje i sigurnije sušiti ove predmete na zraku posebno ako se radi o velikim stvarima.
4. Spandeks ili likra
Predmete izrađene od spandexa ili likre, poput sportske odjeće, čarapa, kupaćih kostima i donjeg rublja, uvijek treba sušiti na zraku, a ne stavljati u sušilicu. Spandeks i likra podložni su skupljanju, a visoka toplina uobičajenih postavki za sušenje u sušilici može uzrokovati trošenje tkanine tijekom vremena. Umjesto toga, uklonite sve predmete od spandexa ili likre nakon pranja i objesite ih da se osuše.
5. Odjeća sa šljokicama ili perlicama
Visoka temperatura sušilice može uzrokovati odvajanje ili topljenje perli ili šljokica koje su zalijepljene na tkaninu. Čak i ako je ostatak odjeće siguran za sušenje, predmete sa šljokicama i perlama je najbolje sušiti na zraku.
6. Koža, antilop i umjetna koža
Predmeti od kože, antilopa i umjetne kože mogu se osušiti i popucati ako se stave u sušilicu. Kako biste pravilno osušili ove predmete, upotrijebite krpu da uklonite višak vlage i zatim ih stavite na toplo i suho mjesto. Stavite jakne, prsluke i hlače na vješalice, a cipele, čizme i torbice napunite novinama ili ručnicima kako biste pomogli koži da zadrži svoj oblik dok se suši.
7. Grudnjaci
Grudnjaci su osjetljivi, vrlo strukturirani predmeti koji se lako oštećuju u sušilicama. Čak i mala toplina može iskriviti žice čiji je zadatak da daju potporu, što će loše utjecati na sam izgled i funkcionalnost. Nakon pranja je najbolje istisnuti svu vodu iz njih i ostaviti ih da se suše na zraku.
8. Cipele
Iako je većinu cipela od tkanine sigurno staviti u sušilicu, izbjegavajte stavljanje kožnih cipela ili onih s puno ljepila i plastike na sebi. Visoka toplina sušilice može uzrokovati topljenje gumenih potplata ili odvajanje od baze cipele. Umjesto da ih stavite u sušilicu, objesite cipele vani i pustite ih da se suše na zraku.