Ali baš nikada!

Ovo nikada nemojte izlijevati u odvod

Lifestyle / Flash | 26. 09. 2015. u 18:32 Sa.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Većinu otpada u našem kućanstvu, htjeli to priznati ili ne, završi uodvodu. Sudoper i toalet postali su mjesta na kojima se najbrže rješavamo otpada ne razmišljajući o posljedicama koje mogu nastati nakon toga. Osim što sitni otpad uništava sanitarije, može dovesti i do velikog ekološkog onečišćenja. Zato drugi put, prije nego što nešto pustite niz slivnik obvezno promislite o tome, piše Večernji list.

Ove stvari nikada ne bi trebale završiti u vašem odvodu:

1. Kava – mnogi smatraju da izlijevanje ostataka kave u odvod ne predstavlja neki veliki problem. Ipak vodoinstalateri se s time ne slažu i poručuju da ništa ne uzrokuje više začepljenja od kave i masti

2. Ljuske od jajeta – iako mogu poslužiti za čišćenje odvoda, ljuske od jajeta na sebe mogu "zakačiti" sitni otpad i tako uzrokovati začepljenje

4. Masnoće i ulja – miješaju se s ostalim otpadom i začepljuju kućanske cijevi koje onda blokiraju kanalizaciju. Vrlo su štetni i za daljnje pročišćavanje vode. Najčešći začepljivači odvoda su mesna masnoća, ulje, maslac, margarin, umaci, mliječni proizvodi, majoneza

5. Samoljepljive plastične etikete – Plastične naljepnice koje se nalaze na voću i povrću često završe u sudoperu i mogu izazvati velike probleme u vašem odvodu. Mogu se zaglaviti u cijevima kao i u pumpi ili filterima za pročišćavanje otpadnih voda. Ako uspiju proći kroz sve navedeno na kraju završe u vodi i zagađuju okoliš.

6. Kondomi – Lateks se ne razgrađuje u vodi i stoga će kondomi koje ubacite u toalet završiti u kanalizaciji. Ako "prežive" sve filtere, moguće je da završe u moru ili rijeci. Zato ih ne bacajte u toalet jer nitko ne želi vidjeti vaše korištene kondome kako plutaju morem.

7. Papirnati ručnici – Iako mogu biti biorazgradivi, apsorpcija svojstvena papirnatim ručnicima čini ih savršenim za začepljenje cijevi. Umjesto odvoda, alternativnije i korisniji način odlaganja papirnatih ručnika je kompostiranje.

8. Vlažne maramice – Zbog svog sastava vlažne se maramice ne raspadaju kao toaletni papir. Upravo zbog toga uzrokuju kaos u kanalizacijskim sustavima i postrojenjima za pročišćavanje vode diljem zemlje.

9. Sredstva za čišćenje – Fosfati, antibakterijska sredstva i druge kemijski spojevi koje povezujemo s konvencionalnim proizvodima za čišćenje mogu poremetiti vodeni ekosustav. Izbjegnite štetu koristeći prirodna sredstva za čišćenje koja možete napraviti u svojoj kuhinji.

10. Motorna ulja – Držite motorno ulje, antifriz i druge kemikalije predviđene zaautomobile podalje od vašeg odvoda jer znatno narušavaju okoliš
11. Razrjeđivači, uljane boje i lakovi – Oštećuju vaše sanitarije. Uvijek ih odložite među opasan otpad.

12. Lijekovi – Studije koje se provode na otpadnim vodama pokazale su prisutnost lijekova u otpadnim vodama. Mnogo toga dolazi iz ljudskog urina, ali procjenjuje se da jedna trećina lijekova koja se prodaje u SAD-u ostaje nepotrošena. Umjesto da ih bacate u toalet odnesite ih u najbližu ljekarnu gdje će stari lijekovi biti adekvatno zbrinuti, prenosi Večernji.

Kopirati
Drag cursor here to close