Brana Idbar
U jednom od najljepših bh sela nalazi se neslavna graditeljska priča
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Iako je uobičajena značajka sela Idbar betonska brana podignuta davne 1959. godine na rječici Bašćici, a koja nije stavljena u funkciju jer se ispostavilo da bi silina vode mogla dovesti do njenog pucanja, planinarski vodič sa višedesetljetnim stažom, Sarajka Elza Babić ističe da posebnost sela čine uredne seoske kuće, dvorišta i imanja.
Tim riječima uz opasku kako je to jedno od najljepših bh sela opisala je na polasku iz Sarajeva skupini od 25 planinara izlet na koji su krenuli proteklog vikenda, s polazištem iz Idbara, sela nedaleko od Konjica koje nije usput, kako je to karakteristika većine naseljenih mjesta.
U Idbar se dolazi ciljano, narodski rečeno mahsuz, a sunčani subotnji dan je oživio selo, vikendice, i restoran "Kod Fele" u koji se dolazi na pastrmku koja se uzgaja u bazenima s protočnom vodom koji su izgrađeni u restoranskoj bašti. Tu je pravo eko gazdinstvo, veliki kokošinjac, patke, koze, priprema se krumpir i luk za sijanje ...
Domaćin Fela kaže da gosti iz Sarajeva i drugih gradova specijalno dolaze na jaretinu, pastrmku, janjetinu ispod sača i druge specijalitete. Kaže da mu je najbolja reklama usmena ''od usta do usta''. Zajedno sa suprugom Senom, i uz pripomoć sina i kćerke koji dolaze preko vikenda, vrijedno rade.
Iz Idbara uz brojne šumske serpentine vodi planinarska staza prema Tisovici, visokogorskoj alpskoj dolini, obrasloj munikama, ukrašenoj sezonskim cvijećem, alpskim livadama na kojima ljeti obitavaju stada ovaca i konji. Sa Tisovice se pruža pogled na Zelenu glavu i Otiš, najviše vrhove Prenja.
Dolinom Idbara brojne su šumske šetnice uz rijeku Bašćicu. Na startu planinarske staze prema Tisovici je napuštena betonska brana na kojoj su da ne bi došlo do njenog pucanja napravljeni otvori kojim je riješen problem prelijevanja nepredvidive rijeke. Tako je stavljena točka na neslavnu graditeljsku priču u kojoj struka nije htjela uvažiti iskustvo stanovnika idbarskih sela koji su poznavali nepredvidivu snagu rijeke i njenu neukrotivost.
Iznad brane dolina se širi. Čista i bistra planinska rijeka sa vodopadima i slapovima, terase njiva na rubovima sela, vrhovi Prenja, a posebno stijene Cetine, čine dolinu Idbra neponovljivo lijepom. Na mjestu, odakle se pruža najljepši vidik na planinu, nalazi se nekropola stećaka, i ostaci starog, srednjovjekovnog grada Dbara.
Rijeka Idbar se ulijeva u Neretvu u mjestu Čelebići.Ta rječica je svojim djelovanjem, potpomognuta ledenim dobom i ledenjacima, koji su se spuštali sa Prenja, napravila jednu od najživopisnijih dolina sa 109 izvora, nekropolom stećaka i ostacima srednjovjekovnog grada. Tu je smješteno nekoliko sela koja zajedno nose naziv Idbar. Idbar se nekada zvao Dbar a rijeka Bašćica Dbarčica.
Sarajevski planinari su nakon višesatne šetnje kroz šumu subotnji izlet završili u eko restoranu uživajući u svježoj pastrmci pripremljenoj na roštilju, u ambijentu zelenila, sunca, planinske rijeke i svježini zraka podno Prenja.