Žene 'pod ručnom'
'Ples na šipki' u Mostaru još uvijek tabu tema
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Ples na šipki ili Pole Dance Fitness, specifičan je oblik tjelovježbe koji se izvodi na šipki i oko šipke, te suprotno od mišljenja velike većine NIJE povezan ni s jednim oblikom skidanja. O ovom jedinstvenom programu, namijenjom i ženama i muškarcima kao i reakcijama koje izaziva u našoj maloj sredini, razgovarali smo s Lejlom Delalić, profesoricom sporta, odgovornom za dovođenje ove zahtjevne discipline u Mostar.
''Sama rijec 'šipka' mnoge asocira na neke sjenovite i prljave zabave u klubovima za odrasle. Ne morate se brinuti, Pole Dance je sportska disciplina koja nije povezana ni s jednim oblikom skidanja, niti se izvodi u zadimljenim prostorijama'', govori za Bljesak.info Lejla, koja je ovaj program pokrenula prije dvije godine u 'Pole Dance Phoenix' centru u Mostaru.
Svjesna kako je u našoj maloj sredini, nažalost, još uvijek potrebno hrabrosti za prijavu na ovu mladu vrstu sporta, koja je 'vani' sve raširenija i popularnija, Lejla s ponosom ističe kako su sve cure koje su probale Pole Dance, prezadovoljne rezultatima te su i danas, bez obzira na susjedstvo i okolinu ostale u programu.
''Iako je ovaj sport namijenjen i ženama i muškarcima, kod nas je to još uvijek tabu tema i za žene, a kamo li za muškarce. U jednoj situaciji sam imala 'pokušaj' prijave od strane dva dečka, ali ipak su odustali, jer nemaju hrabrosti da se prijave za šipku, u ovoj našoj maloj sredini. Ja volim biti slobodna i ne volim okove u bilo kojem smislu. Volim se osjećati lijepo u svojoj koži, u svom tijelu, a ne biti zarobljenik susjedstva i okoline'', naglašava Lejla, jer je kaže, imala i žena koje su tajno, skrivajući se, dolazile na treninge.
Treninzi su vrlo zahtjevni i naporni, traju oko sat i pol, ali rezultati su itekako vidljivi. Prvih sat vremena trening se sastoji od spoja kardio vježbi, vježbi snage i fleksibilnosti za skladno, lijepo oblikovano tijelo, čime se poboljšava kvaliteta života i postiže dobra kondicija.
''Preostalih pola sata, učimo i ponavljamo elemente oko šipke i na šipki, koje poslije spajamo u koreografiju. Treninge radimo u manjim skupinama, po desetak žena, iz razloga što treba vremena posvetiti se svakoj polaznici individualno'', ističe ova energična instruktorica i dodaje kako se 'ples na šipki' može raditi i u kombinaciji s bilo kojim drugim sportom te je također i izvrstan program koji može, uz adekvatnu ishranu, pridonijeti značajnom gubitku težine.
Lejla, koja uz pole dance vodi i grupu 'hard body' treninga te 'zumbe sentao' govori kako je na ideju o pokretanju ovakvog programa došla nakon obuke u Zagrebu, gdje je zajedno s kolegicama Tinom i Jelenom, dvostrukim državnim prvakinjama u 'plesu na šipki', stekla potrebna znanja i vještine.
''Iako su žene u Mostaru još uvijek 'pod ručnom' kad je u pitanju ples na šipki, ja sam jako zadovoljna dosadašnjim rezultatima a potvrdu tome pokazuje i činjenica da interes za ovim program svakodnevno raste'', govori Lejla te poziva zainteresirane da posjete njezin Facebook profil i uklone moguće nedoumice oko ovog oblika vježbanja.