Znamenite sestre Dionne
Prve zabilježene petorke koje su preživjele doba dojenčadi
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Na današnji dan prije 90 godina, 28. svibnja 1934. rođene su znamenite petorke Dionne, prve petorke u zabilježenoj povijesti koje su preživjele dojenačko doba.
Radilo se o jednojajčanim petorkama s imenima Yvonne, Annette, Cécile, Émilie i Marie. Rođene su u Kanadi, u blizini sela Corbeil u Ontariju u Kanadi, a na svijet su došle barem dva mjeseca prerano.
Obitelj Dionne, u kojoj su rođene, bila je francuskog podrijetla, a živjela je na farmi. Budući da su otac i majka već imali petero djece otprije, rođenjem petorki broj djece u obitelji povećao se na deset.
Rođenje petorki Dionne bilo je takva senzacija da je privlačilo turiste u Ontario. Pomoću medijske i društvene promidžbe oko petorki je napravljen pravi spektakl.
Njihov otac potpisao je ugovor prema kojem su petorke mogle biti izložene na Svjetskom sajmu u Chicagu. Iako je sljedećeg dana pokušao razvrgnuti ugovor, petorke su ipak oduzete roditeljima te stavljene pod zaštitu države.
Na koncu su oduzete roditeljima (zbog njihove navodne nemogućnosti da se brinu za tako velik broj djece) i stavljene pod skrb države. Za petorke je izgrađena zasebna kuća u čijem su ih dvorištu turisti mogli promatrati.
Uz kuću je napravljeno i veliko parkiralište za turiste. Ukupno oko 3.000.000 turista došlo vidjeti petorke tijekom njihova djetinjstva. Prodavani su i suveniri, a kompleks je dobio naziv Quintland (od riječi quintuplets, što znači petorke).
Radilo se o milijunskom poslu, a Ontario je od turizma zaradio desetke milijuna dolara zahvaljujući petorkama Dionne.
O njima je uz medicinske sestre skrbio liječnik Allan Roy Dafoe koji ih je porodio.
Iako zvuči nemoguće, ali roditelji su tek devet godina kasnije ponovno dobili skrbništvo nad vlastitom djecom. No, pokazalo se da je to zapravo za djevojčice značilo odlazak iz loše situacije u goru.
Kako navode u svojim memoarima, majka je bila hladna prema njima, a otac ih je zlostavljao. Tek su s navršenih 18 godina napustile obitelj i krenule svojim putem. Tri sestre su se udale i imale djecu, Émilie je postala časna sestra, a Yvonne, po zanimanju knjižničarka, ostala je neudana.
U čast slavnih petorki, u njihovoj rodnoj kući otvoren je muzej, The Dionne Quints Museum.
Ta priča nije mogla neopaženo proći u Hollywoodu te su napravljena četiri filma o petorkama. Upravo zbog tih razloga, još i danas su sestre Dionne jedan od najpoznatijih primjera iskorištavanja djece u turističke svrhe. Sestre su 1998. godine tužile vladu te su dobile određenu novčanu kompenzaciju.
Slučaj petorki Dionne postao je primjerom pretjeranog iskorištavanja djece u svrhu turističke atrakcije. Sestre Dionne poslale su pismo upozorenja obitelji McCaughey, kojima su se rodile sedmorke 1997. godine, da ne dozvole da se njihovoj djeci dodijeli pretjerani publicitet.