Osvajanje vrha svijeta
Zavirite u povijest alpinizma
Tekst članka se nastavlja ispod banera
U proljeće 1979. godine organizirana je himalajska ekspedicija na najvišu planinu na svijetu sa ciljem da se izvede potpuno novi – tzv. prvenstveni uspon na vrh, koji bi slijedio liniju Zapadnog grebena.
Od prvog uspona 1953. godine pa do 1979. na Chomolungmu (tibetanski), Sagarmarthu (nepalski) ili Mt. Everest popelo se uspješno do tada svega 17 ekspedicija iz 11 zemalja, ukupno 84 penjača i to kroz 4 smjera: preko Južnog sedla, Sjeveroistočnim grebenom, kroz tzv. Hornbein kuloar te kroz Jugozapadu stijenu.
Nakon uspješnog uspona na Makalu 1975., slovenski su alpinisti stekli dovoljno iskustva i samopouzdanja da se uhvate u koštac s najvišim svjetskim vrhom kojeg su planirali osvojiti vrlo dugim, te logistički i penjački najtežim putem – Zapadnim, direktnim grebenom Mt. Eversta koji do tada nitko nije svladao.
Pročitajte još
Tim od 22 vrhunska penjača iz Slovenije, BiH i Hrvatske odabran je rigoroznom selekcijom, a nakon dvogodišnjih priprema 27. veljače 1979. uputio se u Himalaju. Ekspedicija pod vodstvom Tone Škarje ukupno je trajala 102 dana, a kulminirala je uspješnim usponom na Mt. Everest putem kojim do tada nitko nije prošao!
Na ovogodišnjem 3fok festivalu u Kreševu 26. i 27.7. o ovim, ali mnogim drugim poduhvatima, pripremama,opasnostima govorit će nam čak četiri aktera ove nevjerojatne priče. Oni su Stipe Božić, Viki Grošelj, Muhamed Šišišić i Muhamed Gafić.
Centralni događaj i ovogodišnjeg festivala je izložba nagrađenih fotografija festivala kao i prikazivanje najboljih filmova pristiglih na natječaj.
Pored ovoga bit će predstavljena i planinarska karta Čvrsnica, Čabulja i Vran te predavanje Nikoline Poljak kako je sama stigla do baznog kama najviše planine na svijetu.
Ulaz na sve događaje je besplatan.