Plućne bolesti

Pušenje najčešći uzrok kronične opstruktivne plućne bolesti

Lifestyle / Flash | 16. 11. 2016. u 13:10 Sa.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

U povodu obilježavanja Svjetskog dana kronične opstruktivne plućne bolesti (HOBP) u Općoj bolnici "Prim. dr. Abdulah Nakaš" u Sarajevu organizirana je danas akcija mjerenja plućne funkcije (spirometrija) kao najboljeg načina dijagnosticiranja te bolesti.

To je jednostavan i za pacijente bezbolan test koji traje pet do deset minuta. Pritom se prate različiti parametri disanja na osnovu količine zraka koju pacijent može udahnuti i izdahnuti u određenom vremenu.

Doktorica na Odjeljenju za internu medicinu Opće bolnice Jasmina Mustafić - Pandžić smatra da su akcije te vrste korisne radi educiranja pacijenata o toj bolesti, prevenciji i otkrivanja potencijalnih bolesnika, a Feni kaže da se tako radi na podizanju nivoa svijesti o toj bolesti koja podrazumijeva stalno smanjenje protoka zraka u dišnim putovima.

''Ozbiljna je bolest u pitanju, a to pokazuje podatak da je peti uzrok smrtnosti u svijetu'', kazala je.

Kronična plućna bolest najčešće nastaje kao posljedica dugogodišnjeg pušenja ili dugotrajne izloženosti štetnim plinovima ili česticama npr. u industriji boja, lakova, hemikalija.

Simptomi su produktivan kašalj, zamaranje pri kretanju po ravnom i pri obavljanju redovnih aktivnosti, otežano disanje, stezanje u grudima. Često bude zamijenjena sa simptomima srčanih oboljenja.

Doktorica Mustafić - Pandžić kaže da su u KS-u na esencijalnoj listi lijekovi za tretman te bolesti te ih pacijenti mogu dobiti na recept.

''Imamo veliki broj pacijenata, očekujemo da će ih biti i više, s obzirom na zagađenje zraka koje je svake godine sve veće u gradu zimi. Tu bolest je teško dijagnosticirati, a po nekoj statistici u Europi deset posto odraslih ljudi ima to oboljenje''. kaže ona.

Ta bolest se može prevenirati, a upitana za mjere prevencije prvenstveno savjetuje pušačima da prestanu konzumirati duhan, a svim građanima maksimalno izbjegavanje zagađenih prostorija i svaku priliku koristiti za boravak na svježem zraku.

Kroničnim bolesnicima posebno je savjet da ne izlaze vani kad je zagađenost zraka visoka, da redovno uzimaju terapiju i cijepe se protiv sezonske gripe.

Svjetski dan borbe protiv kronične opstruktivne plućne bolesti obilježava se druge ili treće srijede u studenom u namjeri povećanja nivoa svijest o HOBP-u među zdravstvenim profesionalcima, javnozdravstvenim službama i u općoj populaciji da bi se udruženim naporima u svijetu poboljšala prevencija i liječenje te bolesti.

Kopirati
Drag cursor here to close