Oprez sa suncem

Radite li i vi ove pogreške s kremama za sunčanje?

Lifestyle / Flash | 10. 06. 2017. u 15:46 A.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Svi s velikim nestrpljenjem čekate trenutak kad ćete se prepustiti morskim radostima i bezbrižno uživati u moru i suncu.

Ipak, nemojte zaboraviti kako se nerijetko bezbrižno ljetovanje može pretvoriti u pravu noćnu moru zbog posljedica neadekvatnog sunčanja

Treba još jednom naglasiti kako krema za sunčanje ne bi trebala biti jedina obrana od sunčevog zračenja – morate joj pridodati šešir, sunčane naočale i primjerenu odjeću, a sunce izbjegavajte u vrijeme kad je najopasnije. Evo o čemu morate voditi računa prilikom nanošenja kreme za sunčanje kako ne biste završili s neugodnom boli i crvenilom kože, piše tportal.

Jedno je istraživanje provedeno 2015. godine pokazalo je kako su danas vrlo popularne varijante krema za sunčanje u spreju, manje učinkovite od klasičnih varijanti u kremama. Studija je pokazala da ljudi koji koriste takve proizvode za sunčanje, ne uspiju nanijeti sredstvo na cijelo tijelo.

Nepravilno nanošenje kreme

Kremu za sunčanje treba nanijeti najmanje 30 minuta prije izlaganja suncu. Tako se krema u potpunosti upije u kožu i počinje pravilno djelovati. Mnogi kremu za sunčanje nanose samo ujutro, međutim, ako ste cijeli dan na suncu, krema vas štiti najviše dva sata nakon nanošenja. Kremu treba nanositi svakih sat vremena. Svakako pričekajte prije nego što se smočite, jer koži treba neko vrijeme da je upije. Kupanje i znojenje također utječu na smanjenje učinkovitosti zaštitnog faktora iz kreme. Mnogi griješe i prilikom nanošenja kreme, zato nemojte škrtariti prilikom nanošenja.

Zaboravljate nanijeti kremu na sva područja

Mnogi prilikom nanošenja kreme zaboravljaju na osjetljiva mjesta poput usana koje treba zaštiti nekoliko puta dnevno s balzamom s UV faktorom (nikako s preparatom za ostatak tijela), a nemojte zaboraviti ni na nožne prste, pazuh, stražnji dio vrata ispod kose, uši, kapke i unutarnje dijelove nadlaktice. Mnogi nisu svjesni da i ti mali dijelovi tijela vrlo lako mogu izgorjeti!

Rok trajanja kreme

Ostalo vam je prošlogodišnje kreme i žao vam je baciti je pa ste je odlučili iskoristiti i ove godine? Ne, nemojte to raditi. Kreme imaju svoju rok trajanja, a zaštita više neće biti učinkovita jer aktivni sastojci krema za sunčanje nestaju tijekom vremena.

Puder sa zaštitnim faktorom umjesto kreme

Ne, to nikad nemojte raditi. Puder sa zaštitnim faktorom neće vam pružiti potrebnu zaštitu. Radije dobro nanesite kremu sa zaštitnim faktorom za lice.
Kremu za sunčanje koristite i za lice

Preparati za zaštitu tijela i lica se razlikuju jer je koža lica osjetljivija. Osim toga, teška tekstura kreme za sunčanje može uzrokovati pojavu akni.

Zaštitite oči

Sunčane naočale su vrlo bitne jer štite oči od UV zračenja. Zato pripazite imaju li vaše sunčane naočale dovoljnu UV zaštitu, budući da naočale na tržištu nemaju UV filter.

Kad je oblačno ne koristite kremu s UV faktorom

Ovo je jedna od vrlo čestih zabluda! Ako ne možete vidjeti ili osjetiti toplinu ne znači da štetne sunčeve zrake ne napadaju vašu kožu. Iako je UV zračenje nevidljivo, prodire kroz maglu i oblake, pa vrlo lako možete zaraditi opekline.

Jačina faktora

Naravno da su preparati za sunčanje s nižim zaštitnim faktorom također korisni za zaštitu od sunca. No u većini slučajeva nisu dovoljni. Trebali biste koristiti barem SPF 30, čak i ako je vaša koža malo tamnija, piše tportal.

Kopirati
Drag cursor here to close