Bumerang generacija
Rekorderi u Europi: Hrvati najduže žive na roditeljskim jaslama
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Među stanovnicima Europske unije Hrvati najkasnije napuštaju roditeljski dom, u prosjeku tek s 31,9 godina, dok je europski prosjek 26,1 godina, objavio je u četvrtak Eurostat, prenosi Hina.
Eurostat je objavio publikaciju "Biti mlad u današnjoj Europi", koja sadrži brojne podatke o djeci do 15 godina i mladima od 15 do 29 godina.
Prema podacima za 2013. godinu, Hrvati se najkasnije osamostaljuju, napuštajući roditeljski dom u prosjeku s 31,9 godina, a slijede Slovaci s 30,7 godina, Maltežani 30,1 i Talijani s 29,9 godina.
Na drugom kraju ljestvice su Šveđani, koji roditeljski dom u prosjeku napuštaju već s 19,6 godina, zatim Danci s 21 godinom, Finci 21,9, Nizozemci 23,5, Francuzi s 23,6, Nijemci s 23,9 godina.
Prema podacima za 2014. Irska je zemlja s najvećim udjelom djece do 15 godina u ukupnom stanovništvu, 22 posto, a najmanje ih je u Njemačkoj 13,1 posto. U Hrvatskoj ih je 628 tisuća, odnosno 14,8 posto.
Prema demografskim projekcijama, 2050. godine u Hrvatskoj bi trebalo biti 521 tisuća djece mlađe od 15 godina, što bi trebalo predstavljati 13,9 posto u ukupnom stanovništvu.
Prema tim projekcijama, broj djece do 15 godina povećat će se u 9 zemalja članica - Belgiji, Bugarskoj, Češkoj, Latviji, Litvi, Luksemburgu, Malti, Sloveniji i Švedskoj.
U ostalim zemljama taj udio će se ili smanjiti ili ostati na istoj razini, dok će se europski prosjek smanjiti sa 18,6 posto na 15 posto.
Tijekom 2014. godine u EU-u 9 od 10 osoba u dobi između 16 i 29 godina svakodnevno je koristilo internet, dok u ukupnom stanovništvu taj postotak pada na 65 posto.
Podsjećamo, također kako je nedavno istraživanje pokazalo da jedna od šest odraslih osoba u dobi od 18 do 34 godine, živi u obiteljskoj kući jer im je tako lakše.
Mnogi od njih imaju privilegiran život, te im roditelji peru, peglaju, kuhaju i čiste. Čak 84 posto roditelja koji imaju odraslu djecu priznaju da im peru i kuhaju, dok je četvrtina rekla da im još posprema spavaće sobe.
Gotovo polovica mladih ispitanika priznala je ne kupuje hranu, kao i to da ne plaćaju stanarinu.
Studija kaže kako jedna od osam osoba nema nikakvih planova za iseljenje, unatoč tome što dvije trećine ispitanih ima posao.
U navedenom istraživanju koje je proveo Thinkmoney.co.uk, sudjelovalo je 500 mladih koji žive kod kuće i 500 roditelja čija odrasla djeca još uvijek žive s njima.
"Nema sumnje da su financije ključni faktor za selidbu, no prevelik broj mladih bira život lagodan život kod roditelja. Ostanak kod kuće s mamom i tatom je lak izbor jer ne moraju pridonijeti financijski ili kupovati nekretnine ", rekao je Ian Williams glasnogovornik Thinkmoneyja.