Izazov modernog doba
Roditelji uvjereni kako društvene mreže loše utječu na djecu
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Biti roditelj nikada nije bilo lako i jednostavno, mnogi se slažu kako je to ''najteži ali i najljepši posao na svijetu“, moderne tehnologije su taj izazov podignule na višu razinu...
Vrlo vjerojatno se rasprava o tome jesu li moderne tehnologije donijele više štete ili koristi našoj djeci nikada neće prestati, baš kao što se nikada neće moći podvući crta i ponuditi zaključak temeljen na aklamaciji.
Svatko ima svoj pogled, stav, svatko ''zna najbolje“, ali činjenica je kako su moderne tehnologije promijenile kompletno čovječanstvo na globalnom nivou i bez njih je danas nemoguće zamisliti i odraditi mnoge stvari, uključujući i odrastanje najmlađih, piše Zimo.co.
Upravo oni se, pogotovo u razvijenim društvima, od najranije dobi susreću s tehnološkim uređajima, internetom, pametnim telefonima i svim ostalim ''stvarčicama“ koje će ih kasnije pratiti kroz život...
S jedne strane, nesporno je kako se pomoću modernih tehnologija razvijaju i nude brojne mogućnosti, jer djeca mogu bolje, lakše i jednostavnije učiti, prepoznavati stvari i svijet oko sebe, bilo da se radi o interaktivnim igricama za najmlađe ili primjerice dostupnosti bilo koje informacije u bilo kojem trenutku.
Ali, kao i u svemu, postoji i druga strana medalje, brojne studije su pokazale kako se najmlađi naraštaji brzo i lako ''navuku“ na virtualni svijet, postajući tako poprilično asocijalni, gledajući kroz prizmu „običnog života i stvarnog druženja“.
Roditeljska uloga je tako gurnuta u novu dimenziju, svi koji imaju djecu moraju, uz sve ostalo, postati i čuvari koji će paziti da priča ne bi otišla u krivom smjeru...
Kako današnji roditelji doživljavaju moderne tehnologije i njihov utjecaj na djecu? Istraživanje koje je provedeno od strane Hart Research Associates za Family Online Safety Institute (FOSI), organizaciju koja se bavi upravo zaštitom najmlađih u virtualnom svijetu potvrdilo je upravo ranije spomenute ''dvije strane medalje“.
Roditelji su s jedne strane uvjereni kako prednosti modernih tehnologija nadmašuju sve nedostatke, pa tako 53 posto ispitanih vjeruje kako potencijal za obrazovanje, učenje na internetu čini dobro njihovoj djeci i smatraju to iznimno pozitivnim.
Samo 5% ispitanih roditelja smatra kako su moderne tehnologije loše za djecu, dok je 42% njih neodlučno.
Percepcija roditelja se, međutim, mijenja kada su u pitanju određeni ''segmenti“ IT tehnologija, konkretno korištenje društvenih mreža. Kako danas ''klinci“ u vrlo radnoj dobi otvaraju Facebook, Twitter i ostale profile, roditelji su u većini uvjereni kako ''virtualni svjetovi“ na tim društvenim mrežama imaju loš utjecaj, jer je njih 43% odgovorilo potvrdno na pitanje jesu li društvene mreže štetne.
Ostatak roditelja je podijeljen, pa tako njih 31% vjeruje kako su nedostaci u odnosu na dobre stvari društvenih mreža otprilike jednaki kada su u pitanju djeca, dok 26% smatra kako su dobre strane daleko više izražene, piše Zimo.co.
Ono što je svakako odlična vijest je osviještenost roditelja koji su svjesni kako moraju odigrati ključnu ulogu svojevrsnog moderatora kada je u pitanju korištenje pristupa internetskim sadržajima njihove djece.
Tako 95% roditelja ''barem donekle“ kontrolira što djeca rade dok su ''on-line“, dok je 55% njih odgovorilo kako ''vrlo pozorno“ prate što njihova djeca pregledavaju na webu.
Što je dob djeteta manja, to su roditelji više posvećeni nadzoru, otkriva istraživanje. Jasno je da danas roditeljstvo nije više kao nekad, brojni izazovi koji su odavno tu ''nadograđeni“ su i brigom za ispravnim omjerom korištenja modernih tehnologija, interneta i svega što je djeci danas dostupno...