Učenici izdominirali

Sarajevo: Oboren Guinnessov rekord u najmnogoljudnijem sviranju glasovira

Učenici su željeli istaknuti važnost svoje profesije i promovirati mlade sarajevske umjetnike.
Lifestyle / Flash | 12. 12. 2017. u 14:10 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

U prostorijama sarajevske Vijećnice danas je u nazočnosti brojnih ljubitelja glazbe i kulture oboren Guinnessov rekord u najmnogoljudnijem sviranju glasovira, javlja Anadolija.

Službeni pokušaj obaranja Guinnessovog rekorda u najmnogoljudnijem sviranju glasovira organiziralo je Udruženje za promociju pijanizma i glasovirske muzike – Tattile, a učešće na ovom nesvakidašnjem svečanom događaju uzeli su učenici osnovnih i srednjih glazbenih škola iz Sarajeva i Istočnog Sarajeva.

U nastojanju da promoviraju pedagoški i umjetnički rad, profesiju, mlade pijaniste te sve navedeno približe što širem auditoriju, iz udruženja Tattile odlučili su oboriti postojeći rekord koji su do sada držali učenici i studenti profesorice Angele Montemurro iz Barija (Italija) kada ih je 18 u listopadu2014. godine sviralo za glasovirom.

"Ideja je nastala kao rezultat promišljanja kako obogatiti svakodnevnu nastavu jer smo ja, kolege Nataša Ristić i Đorđe Jovančić profesori svojih struka, svako u svojim školama. Tako u nekim istraživanjima i razmišljanjima o tome kako sve to postići naišli smo na vrlo zanimljive snimke onih koji su prije nas obarali isti rekord. To nam je bila inspiracija, da napravimo i sami takav jedan događaj, ohrabrili smo se na taj jedinstven poduhvat i evo nas danas u Vijećnici 12. prosinca, u 12 sati, da svima njima 'otmemo' titulu svjetskih rekordera", izjavila je za AA Iva Pašić, predsjednica udruženja Tattile.

Pripreme za obaranje Guinnessovog rekorda trajale su tri mjeseca. U obaranju rekorda sudjelovali su učenici iz Osnovne glazbene i baletne škole "Novo Sarajevo", "BASICS" škole, Osnovne glazbene škole "Mladen Pozajić" i Srenjoškolskog centra Istočna Ilidža.

"To su vrlo talentirani mladi pijanisti koji već sada u svojim biografijama imaju i veliki broj nagrada sa međunarodnih, regionalnih i domaćih natjecanja. Okupili smo se oko te ideje njih 18 učenika, profesorica Nataša Ristić i ja, i nas 20 od rujna do danas svakog vikenda vježbamo na dvosatnim probama", istakla je Pašić.

Na ovaj način, dodala je, žele istaknuti važnost svoje profesije i promovirati mlade sarajevske umjetnike.

"Ne želimo biti na nekoj margini, želimo istaknuti važnost onog čime se bavimo. Želimo promovisati sve mlade umjetnike i stvoriti im medijski prostor te ih staviti na pijedestal u moru svih ružnih stvari koje se kod nas događaju", poručila je Pašić.

Prilikom obaranja rekorda, dvadeset sudionika izvelo je kompoziciju "Galop Marche", francuskog glazbenika i kompozitora Alberta Lavignaca. Ista kompozicija je prethodno korištena za obaranje ovog rekorda ali za manji broj ljudi, a za ovu priliku za 20 ruku kompoziciju je prilagodio i raspisao mladi bosanskohercegovački kompozitor Đorđe Jovančić. 

Prema riječima Jovančića, aranžirati i adaptirati djelo za 20 ruku je nesvakidašnja prilika, posebno iskustvo i zanimljiv izazov.

"U ovom sastavu i ovakvim povodom potpuno budete bačeni pred nešto neistraženo i nesvakidašnje, jer nitko od nas nikada, ni u formalnom ni u neformalnom obrazovanju, nije prolazio ovakvu vrstu kompozicije gdje 20 ruku svira za jednim glasovirom. Ovo je zaista poseban izazov i posebno iskustvo", kazao je Jovančić.

Smatra da je ovaj događaj poruka njima kao organizatorima, ali i svima drugima da je uz trud i rad moguće postići sve zamišljeno.

Obaranju rekorda u Sarajevu prethodio je prigodni koncert mladih perspektivnih pijanista glavnog grada BiH. Ovaj trenutak zabilježio je tim stručnjaka, koji su pratili partiture, način sviranja klavira, mjerili vrijeme i time dokazali da su sarajevski učenici i njihove dvije nastavnice ispunili sve uslove za Guinnessov rekord.

Projekat obaranja rekorda u najmnogoljudnijem sviranju klavira realiziran je pod pokroviteljstvom Grada Sarajeva, uz partnerstvo JU OMBŠ "Novo Sarajevo" i Najvećeg glazbeno-obrazovnog sustava u Bosni i Hercegovini – BASICS škola.

Kopirati
Drag cursor here to close