Socijalna inkuzija
Socijalno ugrožena djeca u Mostaru nisu sama
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Grad Mostar je jedan od deset gradova u BiH koji je uključen u projekt ''Podrška trajnim rješenjima revidirane strategije aneksa 7 Daytonskog mirovnog sporazuma.
Projekt financira Europska unija iz IPA fondova uz koordiniranje UNHCR-a zajedno sa sedam projektnih partnera uključujući UNICEF.
Ovaj projekt ima slogan ''Moje mjesto pod suncem'' i osnovni cilj komponente koju provodi UNICEF u suradnji s partnerima je osigurati podršku za najranjiviju djecu i njihove obitelji kroz različite aktivnosti s fokusom na raseljene osobe i povratnike.
''Gradonačelnik grada Mostara Ljubo Bešlić je imenovao povjerenstvo za socijalnu inkluziju u kojoj imamo gradski operativni tim u kojem su tri radne grupe. To je jedna intersektoralna suradnja između cijele radne grupe i svih partnera koji s nama potpisuju sporazume'', rekla je predsjednica Povjerenstva za socijalnu skrb i inkluziju Grada Mostara Stela Skoko Hrkać.
U sklopu ovog projekta u Mostaru je pokrenuto nekoliko aktivnosti kojima se želi poboljšati položaj socijalno ugrožene djece.
''Projekt Dječjeg vrtića u Mostaru implementira aktivnosti na predškolskom odgoju za djecu koja su iz kategorije raseljenih i internoraseljenih osoba. Počeli smo i s implementacijom resursnih centara u dvije osnovne škole na Gubavici i u Vojnom gdje je trenutno 25 djece'', rekla je Berima Haćam nacionalna menadžerica za program jačanja obitelji u SOS dječjim selima u BiH.
Stručnjaci poput logopeda i odgajatelja će vršiti procjenu i na osnovu toga će se djeca na odgovarajući način pripremati za školu.
''Očekujemo da će u sklopu projekta ta djeca biti na odgovarajući način procijenjena u smislu njihovih trenutnih potreba, da će biti prepoznati eventualni zaostaci u razvoju.
Trudimo se prepoznati potrebe djece koja su uključena u igraonice, budući da se cijeli projekt realizira kao suradnja s drugim institucijama i stručnjacima'', rekla je Berima.