ne zna se broj oboljelih
Stevanović: U FBiH nije ujednačen standard liječenja i dijagnosticiranja dijabetesa
Tekst članka se nastavlja ispod banera
U Federaciji BiH nije poznat točan broj oboljelih od dijabetesa (šećerna bolest) jer ne postoji registar, ali medicinski stručnjaci uočavaju da je, kod nas kao i u ostatku svijeta, u stalnom porastu.
U povodu Svjetskog dana borbe protiv dijabetesa, šef Odjeljenja interne medicine Opće bolnice "Prim. dr. Abdulah Nakaš" dr. Dragan Stevanović kazao je Feni da se to naročito odnosi na tip 2 dijabetesa, koji nastaje uslijed neadekvatne ishrane, nedostatka fizičke aktivnosti i mogao bi se prevenirati.
''Trend rasta broja oboljelih odgovara onom u svijetu, tip 2 dijabetesa je u stalnom porastu i procjenjuje se da će za nekoliko godina to biti drugi ili treći uzrok smrtnosti u svijetu'', kaže on.
Naglašava da, nažalost, u FBiH nije ujednačen standard liječenja i dijagnosticiranja dijabetesa, te stanovnici nemaju zakonom zagarantirano pravo na jednak tretman na teritoriji cijele FBiH.
''Županija Sarajevo prednjači u dobroj zdravstvenoj zaštiti u odnosu na ostale županije u FBiH, zbog činjenice da su na esencijalnoj listi svi lijekove koji su trenutno u trendu u svijetu i priznati su za liječenja tipa 2 dijabetesa'', kaže on.
Dodaje da je, po tom pitanju, situacija u ostalim županijama lošija zbog nedostatka novca.
Doktor Stevanović podsjeća i to da je dijabetološka služba nedovoljno razvijena i neujednačena na teritoriji cijele FBiH.
Neki od simptoma uobičajenih za sve tipove dijabetesa i signal da se potraži savjet ljekara su intenzivan osjećaj gladi, pojačana žeđ, učestalo mokrenje i gubitak tjelesne težine bez obzira na dobar apetit uz slabost i malaksalost organizma, a prevencija su zdravi životni stilovi.
Tip 1 dijabetesa može se rano otkriti i odmah liječiti, a liječenje je doživotno i isključivo inzulinom. Tip 2 ili tip gojaznih dijabetičara češće se pojavljuje, ali se može prevenirati. To znači prvenstveno izbjegavati pretilost i preferirati kretanje.
''Ne budimo gojazni, izađimo iz automobila, ostavimo kompjutere postrani. Sjetimo se naših planina. Zaboravimo tramvaje, imamo noge. To je prevencija'', poručuju stručnjaci.
Dijabetes ima trend rasta u cijelom svijetu pa i kod nas i predstavlja zdravstveni, ali i ekonomski problem. Zbog toga se izuzetna važnost pridaje ranom otkrivanju i primarnoj prevenciji. Svjetski dan borbe protiv dijabetesa obilježava se 14. studenog, a šira javnost nastoji se upozoriti da je vrlo važno otkriti dijabetes na vrijeme.