Stigme
VIDEO | Žena koja je preživjela nasilje: "Da sam ostala, više ne bih bila živa"
Tekst članka se nastavlja ispod banera
"Statistike ukazuju na to da je u periodu od 2017. godine ubijeno minimalno 60 žena, ali da je broj sigurno veći upravo zbog nevidljivosti femicida i nepostojanja njegove pravne kvalifikacije", stoji u istraživanju o femicidu u Bosni i Hercegovini Udruženje za edukaciju i razvoj "Dignitet" iz Mostara.
63 života
Od kolovoza 2023. godine, kada je objavljeno istraživanje, ubijene su još tri žene: Nizama Hećimović, Tahira Čamdžić i Aida Dendić.
"Zašto nije otišla?", pitanje je koje se i nakon 63 života spominje na svaki spomen nasilja nad ženama u BiH.
Pročitajte još
U šestoj epizodi serijala "Stigme" svoje iskustvo ispričala je žena koja je preživjela nasilje. Zbog straha, njezin je identitet zaštićen.
Iako su prošle godine, govori nam, boji se za vlastiti život.
Naša sugovornica pojasnila je što zapravo znači otići od nasilnog supruga te ispričala realnost sustava koji dočeka osobu koja odluči otići.
Kad sustav zakaže
Sustav koji krivi, omalovažava i stigmatizira žrtvu. Sustav koji traži opravdanje za nasilnika.
Kako navodi, nasilnici su ti koji trebaju rehabilitaciju, a žene u sigurnim kućama nisu rješenje situacije.
Kako i zašto je odlučila napustiti nasilnog supruga, što ju je dočekalo nakon odlaska te je li dobila adekvatnu zaštitu od države pogledajte u šestoj epizodi serijala "Stigme".
Serijal "Stigme" nastao je u suradnji portala Bljesak.info i portala eTrafika. Riječ je o ispovijestima osoba koje su zbog svoje posebnosti suočene s predrasudama i diskriminacijom u društvu. Serijal će nastojati u deset epizoda upoznati javnost da među nama žive ljudi koji zbog svojih različitosti nailaze na osude i neprihvaćanje društva.
Kontakti za prijavu nasilja i podršku žrtvama nasilja
POLICIJA: 122
SOS telefon za žrtve nasilja u FBiH: 1264
SOS telefon za žrtve nasilja u RS: 1265
Plavi telefon: 080 05 03 05