Zdravlje iz prirode

Stolisnik: Čudesna biljka s naših livada koja liječi razne bolesti

Zahvaljujući eteričnom ulju stolisnik djeluje dezinfekcijski i sprječava razvoj bakterija.
Lifestyle / Flash | 29. 11. 2024. u 17:00 Bljesak.info | M.K.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Stolisnik se ubraja među najstarije poznate ljekovite biljke. Poznat je i pod nazivima hajdučka trava, hajdučica, kunica, sporiš ili stolist.

U proljeće iz puzavog podanka izraste najprije prizemna rozeta sitno dvostruko ili trostruko perastih listova, a kasnije uspravna, nerazgranjena stabljika visine do 80 cm.

Od lipnja se pojavljuju sitni bijeli, rjeđe ružičasti cvjetići, promjera 3-5 mm, koji na vrhu stabljike formiraju guste gronje. Sasvim mladi, nježni listovi se u rano proljeće mogu koristiti kao dodatak salatama, namazima, varivima i umacima.

U ljekovite svrhe skuplja se vršni dio cvatuće biljke, sa što manje peteljke. Cvjetovi moraju biti u početku cvatnje, nikako precvali, prenosi Gospodarski.hr

Suše se u sjeni, na prozračnom mjestu. Kod nekih ljudi branje stolisnika, osobito precvalih biljaka, može izazvati osip po koži, pa ga oni trebaju izbjegavati. Djelatne tvari u stolisniku su eterično ulje, glikozidi, trjeslovine, steroli, kavena i salicilna kiselina, glikoproteini itd.

Zahvaljujući eteričnom ulju stolisnik djeluje dezinfekcijski i sprječava razvoj bakterija. Gorke tvari pobuđuju izlučivanje sline, želučanog soka i žuči, a zbog kalija dolazi do pojačanog izlučivanja mokraće.

Glikoproteini imaju protuupalno djelovanje, a glikozidi djeluju spazmolitički tj. smiruju grčeve. Sve to ukazuje na veliku iscjeliteljsku moć stolisnika koja je i znanstveno potvrđena.

Pripravljanje čaja

1-2 čajne žlice suhih, usitnjenih cvjetova preliti s 2,5 dl kipuće vode i poklopiti. Procijediti nakon 10 minuta i piti 2-3 šalice svježe pripremljenog čaja tijekom dana ili ga koristiti za obloge i ispiranje rana koje sporo zacjeljuju.

Čaj pomaže kod slabog apetita i poremećaja probave, gastritisa i kolitisa, otklanja nadutost i grčeve u želucu i crijevima. Povoljno djeluje na rad jetre i žučnog mjehura, povećava izlučivanje mokraće, otklanja upalu mjehura, mokrenje u postelju i bolesni nagon na mokrenje.

Preporučuje se kod šećerne bolesti, reume, gihta, dišnih tegoba, gripoznih pojava, živčane napetosti i nesanice te različitih unutarnjih krvarenja (krvarenja hemoroida, krvarenja iz nosa itd.). Pomaže ženama koje imaju bolne i neredovite menstruacije te kod bijelog pranja.

Mast za hemoroide

Pregršt cvjetova stolisnika i usitnjenih listova širokolisnog trpuca lagano pržiti oko 10 minuta u pola kilograma svinjske masti. Ostaviti stajati preko noći, a zatim ponovo zagrijati i procijediti kroz višestruku gazu u čiste kutijice. Čuvati u hladnjaku.

Rakija sa stolisnikom

Bocu sa širokim grlom napuniti usitnjenim listovima i cvjetovima stolisnika i preliti rakijom. Ostaviti 3 tjedna na toplom mjestu, a zatim procijediti. Piti ujutro i navečer po jednu veliku žlicu rakije kod navedenih tegoba.

Kopirati
Drag cursor here to close