Tomislav Nevistić
''Slijedi žar koji te usrećuje'' - ovo je priča o plesnom životu
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Kad je ples život, i više od toga... Ovo je priča o Tomislavu Nevistiću, kojeg je životni put plesnim koracima iz Zagreba odveo u New York na prestižnu akademiju modernog plesa.
''Tomislav je vatra koja tinja pa se razbukta u umjetničkom stvaralaštvu. Tomislav je strast prema plesu, umjetnošću, stvaranju i životu. Za Tomislava je ples život, živi da bi plesao, i kad pleše ima osjećaj da može sve na ovom svijetu'', rekao je Tomislav na početku razgovora za Bljesak.info.
Plesom se, kako nam je ispričao bavi od svoje četvrte godine, jer je počeo plesati još u vrtiću.
''Oduvijek me ples privlačio i obožavao sam gledati ples na televiziji i u glazbenim spotovima. Polaskom u osnovnu školu upisao sam se u plesni studio Step by Step gdje učim osnovne elemente show danca, stepa i gimnastike. Iako tijekom mog školovanja u Hrvatskoj sam većinom bio jedini dečko koji je htio plesati, nikada me to nije omelo u mom cilju'', kaže Tomislav koji je u spomenutom klubu plesao do odlaska u New York.
S klubom Step by Step obišao je brojna natjecanja i osvojio medalje na hrvatskim europskim i svjetskim natjecanjima.
''Za vrijeme srednje škole na televiziju dolazi emisija So You Think You Can Dance koji me je inspirirala da počnem profesionalno trenirati i shvaćati ples kao životni put. Ta emisija je promijenila moj život, sjećam se kako sam gledao njihove plesače i kako su virtuozno mogli plesati. Potaknula me je da iskoristim svoj talent do kraja i da mi da viziju gdje te tvoja strast za plesom može dovesti. Od tog dana donio sam odluku da ću vježbati svaki dan dok ne mogu izvesti elemente jednako dobro kao i oni. Zbog toga uz gimnaziju, upisujem paralelno u Zagrebu i Školu suvremenog plesa Ane Maletić gdje detaljno počinjem učiti i usavršavati plesnu tehniku iz suvremenog plesa i baleta i počinjem učiti osnove sviranja klavira'', priča nam ovaj umjetnik, kojem je u tom životnom razdoblju svaka sekunda bila ispunjena plesom i zarom za učenjem i traženjem vlastitog pokreta.
U međuvremenu Tomislav se okitio medaljama na Plesnoj Olimpijadi u Moskvi, Europskim natjecanju u Rimu i brojnim drugim natjecanjima, a 2015.ispunila mu se i želja da glumi u kazalištu, gdje je dobio glumačko/plesnu ulogu u predstavi 'Jednog srca beat' koja se izvodila u Zagrebačkom kazalištu Gavella.
U međuvremenu Tomislav je krenuo na Ekonomski fakultet Sveučilista u Zagrebu i završio prvu godinu, tu je čini se uvidio da ples s brojkama ipak nije onaj koji želi, te je prekinuo studij i odlučio školovanje u suvremenom plesu nastaviti u New Yorku.
''Oduvijek me New York privlačio, ali nikako nisam znao da će to biti bas moj put. Nakon završene prve godine ekonomskom fakulteta htio sam upisati i plesnu akademiju. Razmatrao sam razne opcije od Zagrebačke plesne akademije pa do raznih europskih plesni akademija u Amsterdamu, Belgiji i Londonu… moj jedini cilj je bio biti sto bolji plesač. Te godine na žalost Zagrebačka akademija nije imala dovoljno veliki prostor da upise novu generaciju te na nagovor mame sam poslao snimku na prestižnu akademiju modernog plesa u New Yorku Alvin Ailey. Snimka se odnosila samo na ljetni semestar. To je bio prvi put da sam se našao između velikog broja muških i ženskih plesača kojima je cilj bio uspjeti i postati profesionalni plesači. Pri kraju semestra održavala se audicija za redovni akademski program koji bi trajao dvije godine. Otišao sam na audiciju i par dana nakon dobio sam poziv za akademiju'', kaže Tomislav koji se u rujnu 2015. godine preselio u grad koji nikada ne spava.
Tu je, pojašnjava završio plesnu akademiju Alvin Ailey gdje je naučio Horton tehniku.
''Jako fizički zahtjevna tehnika zasnovana na pravocrtnim i kružnim linijama koja je inspirirala mnoga djela Alvin Ailey kao sto su Revelations, Cry i Blues Suite. Za vrijeme prve godine nije bilo nimalo lako prilagoditi se novom gradu, odlasku od kuće i novoj sredini, ali ponovno taj zar za plesom i zelja za znanjem me je vodila i davala snagu za opstanak. Na akademiji smo također usavršavali tehniku baleta i drugih suvremenih tehnika'', kaže nam ovaj umjetnik koji je, za vrijeme školovanja u Alvin Ailey bio pozvan da odglumim sporednu ulogu u indie filmu Sovereign Blue.
Na Alvin Ailey akademiji, Tomislav se prvi put upoznao s tehnikom Marthe Graham.
''To me potaknulo da odem na audiciju za školu i plesačku kompaniju. U tom razdoblju sam također preko ljeta usavršavao svoju baletnu tehniku u Američkom baletnom teatru i sudjelovao na raznim radionicama kao sto su Ballet Hispanico Lab. U Marthi Graham sam se školovao 3 godine gdje sam dobio certifikat za plesača i učitelja Graham tehnike te kao izuzetan plesač dobio stipendiju. Od 2018. Godine sam paralaelno plesao za njihovu plesnu kompaniju Graham2 gdje sam imao brojne nastupe po New Yorskim i New Jearsyskim kazalištima i festivalima, plešući glavne uloge u koreografijama Diversion of Angels, Acts of Light, Secular Games te drugim svjetskim poznatim djelima Marthe Graham. Paralelno plešem u koreografiji Gabriele Vasquez za The Tank, Abron Arts Center i Hudson Valley'', rekao je Tomislav.
Pojašnjavajući nam što je Graham tehnika, Tomislav je rekao da je to plesna tehnika Marthe Graham koja je ustanovljena na disanju.
''Njeni glavni elementi su kontrakcija (izdah, savijanje torsa) i release (udah, izravnavanje torsa). Martha Graham je htjela pronaći način da ples bude prirodan i zasnovan na ljudskim emocijama. U ovom slučaju ne smijemo povezivati riječ prirodan s nečim sto je lagano, jer cijeli koncept je fizički zahtjevan, ali podučava tijelo kako da prirodno ima reakciju na pokret i muziku. Inicijalna ideja je krenula od protivljenja baletu i pronalaženju novog načina izražavanja i plesanja koji bi mogao pobuditi razne reakcije u gledatelju a ne nužno biti savršen u formi i utemeljenoj priči kao sto je u baletu'', pojasnio je Tomislav.
Osobno, kaže, ova tehnika ga je naučila načinu i pristupu koji se može aplicirati na sve vrste plesova.
''Tehnika vas uči kretanju iz centra tijela prema van, trenirajući artikulaciju cijelog tijela, izolacije i cijeokupnog kretanje, muzikalnosti koja upotpunjuje muziku, postavi tijela i koordinaciji te izražavanju emocija i pričanja price s tijelom. Moja velika je zelja upoznati ljude s Graham tehnikom i naučiti ih kako ju koristiti u svim vrstama plesa pa čak i glume'', rekao je.
S obzirom na to da je pandemija pogodila sve sfere ovog svijeta i prisilila cijeli svijet pa tako i plesni da se okrene virtualnom i online načinu plesa, nastupanju i podučavanju.
''Mnoge kompanije su se zatvorile i mnogi plesači su se odselili iz New Yorka i počeli razmatrati druge opcije. New York je postao grad duhova i umjetnost je jednostavno iščesznula. Naravno bilo je i pozitivnih trenutaka, kako se ples okrenuo virtualnom svijetu i traganju za opstanak u toj godini mnoge svjetski poznate kompanije su počele dijeliti svoje snimke predstava iz arhive i ljudi iz cijelog svijeta su imali pristup nastupima koje prije nisu mogli vidjeti ako nisu bili na predstavi'', kaže Tomislav.
Dobro u pandemijskoj godini je bilo i to što su mnogi poznati učitelji plesa počeli održavati virtualne radionice gdje je bilo tko iz cijelog svijeta mogao sudjelovati i dobiti informaciju.
''Iako je cijela klima bila nestabilna i nepovoljna i sam ishod se nije vidio, odlučio sam ostati u New Yorku. Počeo sam snimati kratkometražne plesne videe na prepoznatljivim New Yorksim mjestima. Nešto sto je bilo nezamislivo prije toga zbog velikog broja ljudi, je postalo moguće u tom trenutku. Prazan Grand Central, podzemna i Times Square je nešto sto se gotovo nikad ne vida, al u ovom slučaju je bilo povoljno za uvjete snimanja'', kaže Tomislav koji je tako stvorio gotovo nemoguće videe sa savršenih lokacija.
Počeo je tražiti načine da pretoci koreografije i plesne price u format za film i na taj način pokaze da je ples još uvijek tu.
''Moj kratkometražni film Me, Myself & Your Eyes je nominiran za nagradu na filmskom festivalu Lift-off global network i prikazan na festivalu Onward kao internacionalni plesački gost za internacionalni dan plesa. Prvi put se okušavam u Shakespeareu, kojeg prezentiram na svoj način kroz ples. Film No Perchance to Dream je također izabran za predstavljanje na festivalu Lift-off global network te izabran za prikaz pri skupljanju financijskih sredstava na festivalu Kritya za školu klasičnog indijskog plesa. Također pojavljujem se u plesnom filmu MURMUR koreografiran od Fang-Ting Yeh'', priča nam Tomislav, govoreći da se nakon ljeta New Yorska scena polako počela otvarati uz velike i stroge mjere opreza preuzimajući hibridni model, gdje se probe održavaju online i uživo s limitiranim brojem plesača.
Od prosinca 2020. godine, plesni put Tomislava je odveo u plesno kazalište Ziel Dance Theater, gdje dobiva posao kao plesač i koreograf. A pandemijsko razdoblje otvorilo mu je nova vrata, o kojima kaže:
''Sudjelujem kao sudac na plesno-filmskom online festivalu Ziel Dance Spring Festivalu s vise od 900 sudionika. Također u svibnju, nastupi su se počeli snimati u kazalištu bez publike ili održavati uživo na otvorenom. Sudjelovao sam na plesnom festivalu kao plesač u koreografiji Issaca Iskre za Mare Nostrum Elements koji je kasnije bio emitiran online i nastup uživo na otvorenom na CONEY ISLAND ART DANCE FESTIVAL u vlastitoj koreografiji za svjetsku organizaciju u podizanju svijesti o zagađenosti oceana i voda i na 'WAWA Welcome America!' Festivalu u Philadelphiji u grupnoj koreografiji. Iako je bilo neizvjesno, s cjepivom, počela su se otvarati i kazališta i galerije. U lipnju zajedno sa Ziel Dance Theaterom predstavljam vlastitu koreografiju And There it Was i likovna dijela(scenografija, ulje na platnu) koja su inspirirala ples na festivalu Refractions koji se održao na Manhattanu u galeriji David DuPuy studios''.
Na pitanje može li online svijet zamijeniti stvarni, i podučavanje o plesu i pokretu, Tomislav kaže:
''Od drugog mjeseca podučavam u Kritya School of Dance plesne tehnike, Graham, suvremeni i balet. Iako je ovo bio zanimljivi experiment i dokaz kreativnosti kad se nešto želi, smatram da online svijet nije dugoročno rješenje za plesni svijet. Mislim da bi se treble zadržati određene pogodnosti koje online svijet nudi kao sto su pristup predstavama iz arhiva i premijere novih koreografija za cijeli svijet, a ne samo za prisutne u kazalištu. Također, sviđa mi se mogućnost prisustvovanja plesnim tečajevima s učiteljima iz cijelog svijeta, ali naravno online svijet je limitiran, pogotovo kad se radi o podučavanju''.
Pojašnjava da ples zahtjeva adekvatan prostor, pod na kojem se student može vrtjeti i skakati i pristup muzici te nadzor učitelja pri izvođenju novih elemenata.
''Naravno, informacija se lakše siri preko online puta ali sama praksa i demonstracija učitelja i učenika je limitirana ekranom bez tog energetskog i 3d elementa. Problem koji se javlja u ne adekvatnosti uvjeta za rad i vježbanje je ispadanje iz forme za mnoge plesne studente. Sto se tiče nastupa, za mene je nastup izmjena energije između izvođača i publike, sto se isto gubi taj element živuće umjetnosti u trenutku preko ekrana, i naravno moramo biti svjesni da predstava uživo mora biti prilagođena kadru i filmu da bi imala smisla za gledatelja'', kaže Tomislav.
Društvene mreže, smatra mogu puno pomoći u razvoju plesa i umjetnosti, prvenstveno u promociji plesača i predstava.
''Pomaze u aktivnosti publike i kao podsjetnik na čemu umjetnik trenutačno radi. Smatram i da taj osobni element igra veliku ulogu, jer dobijemo uvid u život, pripreme i nastup plesača i plesnih kompanija. Također danas na internetu možete pronaći tutorial o bilo kojem pokretu ili vježbi, čak postoje i načini da zatražite dodatno objašnjenje preko komentara, sto moze potaknuti ljude svih zivotnih skupina da isprobaju ples ili dio plesa koji ih zanima'', smatra Tomislav.
Plesni svijet New Yorka, zaista je ostvarenje sna, ali ne američkog nego onog životnog, a sudeći po planovima koje nam je predstavio, New York će za sada ostati prebivalište Tomislava.
''Trenutačno pripremam novu predstavu sa Ziel Dance Theateru za deveti mjesec u galeriji na Manhattanu, i spremam se podučavati ljetne radionice plesa u Krity School of Dance. Nakon festivala Refractions, dobili smo ponude za suradnju s drugim umjetnicima i za nastupe po Americi. S obzirom da se svijet počeo otvarati i vraćati normalnom funkcioniranju veseli me činjenica da se nastupi uživo vraćaju i nadam se da ću imati prilike inspirirati publiku i također podijeliti svoje znanje o plesu sa svima zainteresiranima'', rekao je Tomislav na kraju razgovora, poručujući svima da je važno da se nikad ne odustaje od svojih snova i da se slijedi žar koji vas pokreće i usrećuje.