Nerad

Traži se rješenje: KB Mostar bez mamografa

Lifestyle / Flash | 09. 04. 2015. u 11:55 A.J.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

U Sveučilišnoj kliničkoj bolnici Mostar uređaj mamograf nije u funkciji još od mjeseca rujna i ne zna se kada će biti. Žene kojima je hitno potreban pregled prisiljene su ići u RMC 'Safet Mujić' ili kod privatnika gdje se pregledi naplaćuju.

''Rješavanje ovoga problema je u tijeku", rekla je za Bljesak.info Andrijana Pandža, glasnogovornica SKB-a Mostar.

Predsjednica Udruge 'Novi pogled' Maja Memić za Bljesak.info je rekla kako su često puta javno iznosili ovaj problem.

''Od 9 mjeseca u Sveučilišnoj kliničkoj bolnici Mostar nije u funkciji mamografski aparat te se pacijentice upućuju u bolnicu u Južnom logoru ili na privatne preglede, a nitko ih ne pita imaju li one novac za te preglede. Posebno upozoravamo Zavod zdravstvenog osiguranja HNŽ-a i na neadekvatan sastav liječničkog povjerenstva jer u svom timu nemaju niti onkologa niti hematologa kada se određuje daljnji tretman liječenja onkološkog pacijenta i naravno, primarno, upozoravamo na nerad multidisciplinarnog tima pri Onkološkom odjelu'', kazala je Memić u ožujku povodom Dana narcisa.

Inače, kako nam je navela Memić u SKB Mostar se na mamografski pregled čekalo 15 dana, a u bolnici Južni logor čak i više.

''Ako žena nešto napipa ili uoči neku promjenu na dojci, primi se na pregled odmah, a najkasnije u roku tri dana'', kaže Memić za Bljesak.info napominjući kako u privatnim klinikama ovaj pregled košta oko 50 KM.

Za Dnevni list je kazala kako očekuju uspostavu nove županijske vlasti pa će tada zatražiti sastanak s ministrom zdravstva i predstaviti mu probleme s kojima se suočavaju onkološki pacijenti HNŽ-a.

Kada je u pitanju broj oboljelih od raka dojke, u HNŽ-u je tijekom devet mjeseci prošle godine registrirano 55 pacijenata, od toga tri muškarca, koji se redovito suočavaju s nedostatkom potrebne medicinske opreme pa i prijeko potrebnih lijekova. Nedostatak lijeka citostatika na onkološkom odjelu problem je koji se pojavljuje gotovo svake godine.

Udruga Novi pogled, redovno upozorava na ovaj problem, a kako kažu hitno je potrebno mijenjanje Zakona o javnim nabavama, jer on ne ide u korist samom pacijentu. Naime, žene na području HNŽ-a znale su na citostatik čekati i do deset dana, nakon čega bi se opet uspio podmiriti samo jedan dio žena, dok bi drugi bio vraćen na čekanje.

''Veliki je pritisak žena za preglede u bolnicu Južni logor, a i na udrugu jer zovu i pitaju. Ni naša udruga nije dobila nikakvu obavijest iz Kliničke bolnice kad će aparat proraditi ili se čeka da se nabavi novi'', kaže Memić za Bljesak.info.

Inače, u BiH zemlji nema službenih podataka o broju oboljelih od raka dojke, no neslužbena statistika kaže kako od 1.300 novooboljelih, njih 500 izgubi bitku s ovom bolešću što je alarmantan podatak i cijelom društvu daje obvezu da se uključi i pokuša ga promijeniti.

Kopirati
Drag cursor here to close