Perete li ruke?

Trećina civiliziranog društva ne pere ruke poslije obavljanja nužde

Lifestyle / Flash | 05. 05. 2015. u 08:16 A.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Stručnjaci upozoravaju na važnost čistih ruku, jer je prljavština s njih izvor brojnih zaraza. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) proglasila je 5. svibanj Svjetskim danom higijene ruku u zdravstvenim ustanovama, te pokrenula međunarodnu kampanju pod nazivom "Sačuvajte živote - operite ruke".

Velik broj ljudi ne pere ruke dovoljno često, niti na dobar način, rekli su za Bljesak.info iz Zavoda za javno zdravstvo HNŽ-a.

Kvalitetnim je higijenskim navikama, tvrde liječnici, moguće smanjiti širenje bolesti i kod odraslih, ali i djece. Treba imati na umu da je održavanje higijene noktiju jednako važno. Naime, ispod njih se skuplja prljavština koja se ne može oprati.

''Ruke su karika u lancu prijenosa uzročnika zaraznih bolesti koja direktno povezuje uzročnika bolesti s namirnicom. To je najčešći put zagađenja namirnica i prijenosa zaraznih bolesti, a ujedno i razlog zašto se crijevne zarazne bolesti zovu i 'bolesti prljavih ruku''', kažu iz Zavoda za javno zdravstvo.

Poražavajuće je da oko trećina civiliziranog društva ne pere ruke poslije obavljanja nužde, od toga su većina muškarci.

Prema statističkim podacima jedan od četvero odraslih ne pere ruke nakon mijenjanja pelena bebi , polovica vlasnika kućnih ljubimaca ne pere ruke nakon igre s njima ili nakon čišćenja za njima, samo jedan od troje pere ruke nakon kašljanja ili kihanja , jedan od pet pere ruke nakon doticaja s novcem.

SZO je 2009. godine prvi put označila 5. Svibanj Svjetskim danom higijene ruku, a osnovni cilj je da se u globalnu mrežu učlani što više bolnica koje će podsticati zdravstveno osoblje da što češće obavlja ovu najvažniju mjeru prevencije bolničkih infekcija. Do sada se u ovu međunarodnu mrežu uključilo preko 15600 bolnica.

''Kampanja je važan dio obrazovanja zdravstvenih profesionalaca posvećenih poboljšanju i održavanju ruku na pravi način i u pravo vrijeme, kako bi se uspješno smanjio broj bolničkih infekcija u zdravstvenim ustanovama. Broj bolničkih infekcija se intenzivno prati, naročito prije kontakta liječnika s pacijentom, jer su bolničke infekcije zahtjevnije za tretiranje i za bolnicu i za pacijente'', rekli su iz ZZJZ.

Iz SZO podsjećaju da je osoblje obavezno obaviti higijenu ruku prije dodira s pacijentima, prije antiseptičkih procedura, poslije kontakta sa dijelom tijela i izlučevinama, poslije kontakta sa pacijentom i poslije kontakta sa predmetima iz pacijentove okoline.

Kopirati
Drag cursor here to close