Azra Dedić
Judo treningom otvoren ljetni kamp koji spaja mostove zajedništva
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Ljetni kamp u JU Dječjem domu u Mostaru otvoren je u ponedjeljak inkluzivnim judo treningom u Sali Judo kluba Neretva koji je vodila trenerica Azra Dedić, prva osoba u BiH sa Down sindromom koja ima crni pojas 1. Dan u judou te je svjetska i europska prvakinja i viceprvakinja u judou za osobe s invaliditetom.
Naime, Centar za društvena istraživanja Global Analitika iz Sarajeva uz podršku Veleposlanstva Sjedinjenih Američkih Država realiziraju projekt pod nazivom Izgradimo mir zajedno! Koji za cilj ima da predstavi u praksi inkluziju osoba s invaliditetom, kao i njihovu aktivnu ulogu u izgradnji mira.
Realizacijom ovog ljetnog kampa, edukativnog i interkativnog karaktera, organizatori žele omogućiti mladima da zajednički stvaraju narativ koji podržava pomirenje u međuetničkim područjima.
U Bosni i Hercegovini zbog nedovoljnog nivoa vladavine prava i poštivanja ljudskih prava, kao i raširene korupcije, diskriminaciju i nasilje je jako teško suzbiti, te ovakvi događaji su važni, jer omogućavaju mladima da se iskažu i ohrabre da svojim aktivizmom doprinose boljitku u svojim zajednicama.
Ljetni kamp je jedna od najvažnijih aktivnosti ovog projekta koji će okupiti mlade iz cijele Bosne i Hercegovine, kako bi zajedno proveli pet dana gradeći mostove povjerenja i zajedništva, te promovirajući poruke mira i međusobnog poštivanja.
Realizacijom projekta želi se omogućiti što većem broju djece da provedu pet nezaboravnih dana u Mostaru družeći se sa svojim vršnjacima iz cijele Bosne i Hercegovine.
"Od izuzetnog značaja je da društvu vlastitim primjerom naglasimo i pokažemo da svaka osoba u našem društvu može biti aktivan akter u mirovnim procesima i da može doprinijeti da naše društvo bude sigurnije i zasnovano na međuentitetskoj suradnji i međusobnom poštivanju i podršci", izjavila je direktorica Global Analitike Anesa Agović.
Mustafa Mehić, jedan od sudionika kampa, ističe kako mu je prvi put da sudjeluje na kampu koji je okupio mlade sa i bez invaliditeta.
"Sudjelovati u aktivnostima za mlade u našem društvu je izazov, ponajprije za osobe s invaliditetom, poput mene, jer uopće aktivnosti na ovakvim događajima nisu prilagođene za osobe s invaliditetom. Svojim učešćem na ovom ljetnom kampu želim mladima i vršnjacima kroz vlastiti primjer pokazati šta znači biti osoba s invaliditetom u našem društvu, odnosno sa koliko se prepreka u svojoj svakodnevnici suočimo, a da pri tome jako malo nailazimo na podršku i prilagođenost našim potrebama.
Smatram da je na ovakve događaje veoma važno uključiti osobe s invaliditetom kako bi demonstrirali inkluziju u praksi, te naglasili da svaka osoba treba aktivno da sudjeluje u mirovnim procesima".