'Can You Make It?'
Tri studenta iz BiH obišla Europu bez marke u džepu
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Spavanje na krovu diskoteke i u šatoru ispred hostela za beskućnike, kupanje u gotovo zaleđenoj rijeci, sumnja da su teroristi, samo su dio doživljaja trojice banjalučkih studenata koji su se otisnuli na put duži od 1.000 kilometara i to bez marke u džepu.
Novica Laketić iz Kneževa, Vukašin Latinović iz Prnjavora i Ognjen Cvijanović iz Gacka su tijekom sedmodnevne avanture putovanja Europom prošli sve i svašta, a najteže im je bilo, kako kažu, sedam sati stajati na kiši sa ruksacima teškim više od 20 kilograma.
Kako bi uspjeli stići do cilja, koji je u ovom slučaju bio Pariz, ova tri drugara snalazila su se na razne načine jer, kako kažu, nije nimalo lako u 'bijelom svijetu bez dinara napuniti stomak i naći sigurno skrovište za spavanje', javlja ATV.
'Can You Make It?'
Riječ je o natjecanju 'Can You Make It?', koje je organizirao 'Red Bul', a u kojem je sudjelovalo 165 timova iz cijelog svijeta. Svi oni su od starta trebali da pređu 1.000 kilometara kako bi stigli do cilja – Pariza. Laketić je ispričao da je njihov start bio škotski grad Edinburg.
''Prilikom putovanja držali smo se mape i zajedničke aplikacije, pomoću koje smo razmjenjivali informacije sa ostalim sudionicima. Kako bismo iz Škotske došli do Pariza, prošli smo kroz najmanje 20 nama do sada nepoznatih gradova'', rekao je Laketić, dodajući da su im na samom startu natjecanja uzeli sav novac i na cilju vratili.
Iz mjesta u mjesto prevozili su se na razne načine, od autostopa, pješačenja, do ukrcavanja u voz krišom.
''Događalo se da nas kondukteri primijete pa nas istjeraju iz vlaka jer nemamo novca za kartu, ali nismo odustajali, čekali smo drugi. Mnogo toga smo mogli platiti limenkama, naravno, ukoliko naletimo na razumijevanje tamošnjih ljudi. Tako smo zahvaljujući samo jednoj limenci nas trojica večerali i pili skupo vino u jednom od najelitnijih restorana. Svi gosti su nas gledali u čudu'', ispričao je Laketić, dodajući da su na samom startu dobili 24 limenke.
Njegov suputnik Vukašin kaže da se nisu kupali danima i da on više nije mogao izdržati pa se bućnuo u hladnu rijeku.
''Najgora stvar koja mi se mogla dogoditi je da sam poslije tog kupanja shvatio da sam mogao skupiti bodove zahvaljujući kojima smo mogli dobiti još 24 limenke ovog energetskog pića. Zbog čega smo to ponovili sva trojica'', priča on.
Vozali se i slikali s policijom
Bilo je još niz zadataka zahvaljujući kojima su skupljali bodove, a koji su na kraju igrali najveću ulogu u pobjedi.
''Jednom smo čak spavali ispred hostela za beskućnike jer nismo na vrijeme poslali mail da rezerviramo mjesto. Čak smo se vozili i s policajcima, koji su na kraju željeli da se fotografiraju s nama'', rekao je za ATV Latinović.
Dodao je da ih je prilikom izlaska iz voza u Parizu opkolila francuska policija upirući puške, jer su im kolege iz vlaka dojavile da su unutra tri sumnjive osobe.
Ali kada su vidjeli njihove putovnice, odmah su ih pustili.
Treći avanturist Ognjen Cvijanović priča da nikad neće zaboraviti spavanje na krovu diskoteke, kada je njihov šator bukvalno skakao od preglasne muzike i buke koja je dolazila sa ulice, kao i kampiranje ispred Eiffelovog tornja.
''Ovo će za nas biti nezaboravno iskustvo i avantura, na kojoj smo upoznali mnogo prijatelja iz cijelog svijeta. Neki su nam obećali doći na ljeto, a neke ćemo i mi posjetiti'', rekli su na kraju ove priče ovi avanturisti, ne krijući osmijehe na licu.
Natjecatelji su birani na osnovu kratkih videa koje su snimili, a momci iz Banja Luke naglašavaju da su zahvalni MPM studiju iz Prnjavora koji je radio na produkciji njihovog snimka.
Cilj natjecanja
Avanturisti objašnjavaju da cilj natjecanja, koje je trajalo od 12. do 19. travnja, nije bio tko će do Pariza doći prvi, nego tko će imati najbolju priču do dolaska u ovaj francuski grad do određenog vremena.
''Nas trojica smo imali oko 10.000 lajkova i dijeljenja na društvenim mrežama, to su bili neki socijalni bodovi. Pojedine ekipe su imale i po 350.000 lajkova i dijeljenja na društvenim mrežama'', ispričali su studenti.
Natjecatelji su dobivali bodove na osnovu izazova koji su im bili postavljeni na kontrolnim punktovima, pratitelja na socijalnim mrežama, te izvršavanja zadataka.