Teška i ozbiljna bolest
U BiH sve više oboljelih od moždanog udara
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Moždani udar je teška i ozbiljna bolest, a posljedice mogu biti blage do veoma teške i onesposobljavajuće. Statistika bilježi tendenciju rasta pojave moždanog udara, ne samo u BiH nego i u regiji i uopće državama u razvoju.
Liječnici i drugo medicinsko osoblje Neurološke klinike Kliničkog centra Univerziteta Sarajevo razgovarali su danas s pacijentima te i na taj način dali doprinos prevenciji tog oboljenja koje je među prva tri vodeća uzroka smrtnosti u svijetu, jedan od vodećih uzroka invalidnosti te među vodećim uzrocima nastanka demencije.
Savjetovalište za oboljele od moždanog udara Neurološke klinike KCUS-a pacijentima je, uz uputnicu ljekara, dostupno svakog utorka, a povodom obilježavanja Svjetskog dana oboljelih od moždanog udara (29. listopad) njihovom današnjem susretu s medicinskim osobljem prisustvovali su i novinari.
Šefica Neurološke klinike KCUS-a Jasminka Đelilović-Vranić istaknula je tom prilikom značaj prevencije moždanog udara kako za one koji ga ranije nisu imali, tako i za one koji su već imali moždani udar (jer se on može ponoviti) da bi kvaliteta njihovog života bila kao i prije nego ih je pogodila ta bolest.
Uz rizične faktore na koje se ne može utjecati (genetika, starosna dob) istaknuta je i važnost tretiranja tzv. promjenljivih riziko faktora za nastanak moždanog udara poput povišenog krvnog tlaka, nivoa masnoće u krvi, dobrog tretiranja šećerne bolesti. Stoga stručnjaci savjetuju doziranu fizičku aktivnost, zdrav stil života i prehranu, prestanak pušenja i naravno smanjiti stres.
Direktorica Neuropsihijatrijskih disciplina Azra Alajbegović ima dugogodišnje iskustvo rada s pacijentima s moždanim udarom, a u susretu s novinarima istaknula je da novi terapijski pristup moždanom udaru zahtijeva brzo djelovanje primarne zdravstvene zaštite, brzi dolazak na kliniku urgentne medicine, dijagnostiku i terapiju.
''Od trenutka kad nastane moždani udar do trenutka kad počnemo terapiju ne bi trebalo da prođe više od četiri i po sata. Uz terapiju, koju treba dati u tom razdoblju, imamo bolje preživljavanje pacijenata i njihov kvalitetniji oporavak'', kazala je. Istaknula je razinu osposobljenosti osoblja te klinike koji su uvijek na usluzi pacijentima.
U obilježavanje Svjetskog dana oboljelih od moždanog udara danas na KCUS-u uključilo se i Udruženje oboljelih od moždanog udara, povreda mozga i kičmene moždine FBiH, a uz stručne savjete kako spriječiti, prepoznati i liječiti moždani udar podijeljene su i prigodne brošure s korisnim informacijama.
Od oko stotinu kreveta na Neurološkoj klinici KCUS-a, 30 do 40 posto su pacijenti s lakšim ili težim oblikom moždanog udara.