različite naknade

U kojoj županiji je najbolje biti porodilja?

Lifestyle / Flash | 15. 02. 2016. u 13:17 K.K.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Ekonomsko socijalno stanje u BiH je najčešći razlog bijele kuge u zemlji. Tome doprinosi i činjenica da porodiljne naknade nisu izjednačene u svim županijama, pa se često postavlja pitanje gdje je najbolje biti porodilja?

Ornela je nezaposlena porodilja iz Sarajeva, prima naknadu od 180 KM mjesečno. Dobila je kaže i jednokratnu pomoć u visini od 200 KM ali taj novac ne može pokriti ni osnovne stvari za bebu, pelene, hranu...

Ornela ističe da bi bilo dobro izjednačiti naknade svim porodiljama, prenosi N1.

"Da se izjednači u smislu da se sjedne da se napravi studija koje su potrebe za dijete da bukvalno krenu od cijena pelena, dohrane, i koliko je to prosječna da je nazovem plaćom ili naknadom koja bi zadovoljila najosnovnije potrebe i da mi kažemo to je to", kazala nam je Ornela Čolić.

U Federaciji BIH visina naknade za nezaposlene porodilje varira od županije do županije. Tako na primjer u USŽ porodilje primaju 100 KM jednokratne pomoći, dok u Posavskoj županiji 300 KM u prvih šest mjeseci.

Iznosi naknada za nezaposlene porodilje:

Županija Sarajevo: 180 KM u prvih šest mjeseci
Unsko-sanska županija: 10O KM jednokratne pomoći
Posavska županija: 300 KM u prvih šest mjeseci
Zeničko-dobojska županija: 72 KM u prvih šest mjeseci i 258 KM jednokratne pomoći
Bosansko-podrinjska županija: 149 KM iznos mjesečne naknade
U Tuzli nema predviđenih sredstava za nezaposlene porodilje, a u Zapadno-hercegovačkoj županiji imaju 100 KM u prvih šest mjeseci i 500 km jednokratne pomoći.
Iznosi naknada za nezaposlene porodilje:
Livanjska županija: 100 KM jednokratne pomoći
Srednjobosanska županija: 480 KM jednokratne pomoći
Tuzlanska županija: Nema osiguranih sredstava
Hercegovačko-neretvanska županija: 400 KM jednokratne pomoći
Zapadnohercegovačka županija:100 KM u prvih šest mjeseci i 500 KM jednokratne pomoći.

Klub parlamentarki FBIH pokrenuo je inicijativu o izjednačavanju naknada u Federaciji BiH. Predlaže se da se formira fond koji će se puniti iz proračuna Federacije tako da bi isplate bile redovne i iste za sve porodilje.

"Što se tiče zaposlenih maksimalan iznos je 100% plaće , kao što sad dobivaju oni koji rade u vladi, u općinama i td. Minimalni iznos bi morao biti 66% plaće jer je to prema međunarodnim konvencijama, koje smo mi potpisali i koje trebamo primjenjivati. Za nezaposlene mislim da smo išli sa proračunom između 200 i 300 KM mjesečno za 12 mjeseci", kazala je Lejla Dragnić.

Aktualni Zakon o radu ne obavezuje poslodavce na isplatu razlike plaće U Federaciji. No, dok je to pitanje u javnom sektoru definirano kolektivnim ugovorima, isplaćivanjem razlika iz proračuna i javnih fondova, u privatnom se prepušta volji poslodavca.

U RS-u postoji poseban fond iz kojeg za zaposlene visina naknade ne može biti ispod 50 posto prosječne plaće u tom entitetu, a nezaposlene porodilje primaju 30 posto od prosječne plaće u entitetu.

U Brčko Distriktu 15 posto prosječne plaće dobivaju nezaposlene porodilje dok njihove kolegice koje imaju posao 80 svoje plaće. U zemljama regije država se brine za porodilje odvajajući iz proračuna novac koji se isplaćuje porodiljama.

Kopirati
Drag cursor here to close