Pazite kome idete!
U Mostaru sve veći broj needuciranih kozmetičarki i sumnjivih proizvoda
Tekst članka se nastavlja ispod banera
U Mostaru ima preko 300 kozmetičkih salona, od čega oko 100 registriranih, te preko 200 neregistriranih odnosno otvorenih na 'crno'.
Klijentice u kozmetičkim salonima u Mostaru traže prvenstveno tretmane noktiju, depilaciju, pedikuru, te čišćenje lica.
Cijene kozmetičkih usluga prosječno se kreću od 5 KM za obrve, 35-40 KM za nokte, no one bi trebale biti još više, no naš standard to ne dozvoljava.
''Cijene usluga u kozmetičkim salonima u Mostaru su niže od onih kakve bi stvarno trebale biti, ali s obzirom na standard naš ne možeš tražiti više'', rekla je za Bljesak.info kozmetičarka Tatjana Ivanković.
U kozmetičkim salonima u Mostaru, najčešće rade 2, maksimalno 3 djelatnice i one su u najčešćim slučajevima plaćene po učinku. Otprilike, dobiju 30 posto od posla koji su odradile, što u krajnjoj liniji može doseći i do 800 KM, ovisno o obujmu posla i zadovoljstvu klijenata.
Kozmetički saloni 'na crno'
Ono s čime se Mostar u posljednje vrijeme susreće je val djevojaka koje kozmetičke tretmane, obavljaju u vlastitom stanu, bez posebne edukacije, nudeći kozmetičke usluge jeftinije i ispod prosjeka. Primjerice, prosječna cijena tretmana noktiju je 35 KM, dok se u 'divljim' kozmetičkim salonima može naći po 15 KM.
''Ima dosta cura, koje misle da je to 'lak dinar', da sjediš i lagano 'mazuckaš po noktima',ali to je jako ozbiljna stvar. Nepravilnim tretiranjem može doći do mnogobrojnih infekcija, raznih gljivičnih oboljenja, čak i do atrofije nokta ukoliko se ne radi stručno. Zato postoje tečajevi, edukacije, seminari za usavršavanje koji se redovito organiziraju. To je ozbiljan posao jer se radi o ljudskom tijelu i jako je bitno završiti edukaciju'', rekla je Tatjana.
Kada je u pitanju edukacija, u Mostaru postoji medicinska škola koja ima kozmetički smjer, s tim da nemaju edukaciju za oniko tehniku, odnosno tehniku rada na noktima. Mostar nije jedini u takav grad, naime na području cijele države zakonski ne postoji zanimanje oniko tehničar.
Ipak, u našem gradu postoji mali broj ljudi , među kojima je i naša sugovornica Tatjana koja ima međunarodnu licencu kao master edukator za oniko tehničara i koja je osposobljena i školovana za rad s noktima, za razliku od djevojaka koje u kućnoj radinosti nude kozmetičke tretmane.
Ono što je svakako preporučljivo pri odlasku kod 'kozmetičarki na crno' je provjera kvalitete proizvoda koji se koriste.
Naime, za svaki profesionalni kozmetički proizvod se mora imati certifikat, kako bi ga mogli naručivati i koristiti.
Prilikom odlaska na kozmetički tretman, zaista djevojke trebaju biti oprezne, budući da se radi o njihovoj koži, dijelovima tijela, koje prije svega zahtijevaju pravilnu njegu i različito tretiranje. Moraju se educirati o tehnici rada, educiranosti i kvaliteti proizvoda kojima im se tretira tijelo.
Ukoliko to ne učine, te odu u ruke amatera, vrlo je izvjesno da će ih nepravilno tretiranje izaći mnogo skuplje nego da su se prepustile rukama stručnjaka.