Federacija

Usljed obilnih padalina moguće bujične i urbane poplave

Za razdoblje od 2. do 3. srpnja prognoziran je porast vodostaja uslijed novih značajnijih padalina na većem dijelu vodnog područja rijeke Save u FBiH, posebno na slivovima Bosne, Sane, Drine i Tinje.
Lifestyle / Flash | 02. 07. 2024. u 11:49 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Usljed obilnih padalina, lokalno vrlo jakog intenziteta koje se danas očekuju na području Federacije BiH moguća je pojava bujičnih i urbanih poplava.   

Za razdoblje od 2. do 3. srpnja prognoziran je porast vodostaja uslijed novih značajnijih padalina na većem dijelu vodnog područja rijeke Save u FBiH, posebno na slivovima Bosne, Sane, Drine i Tinje.

Bujične i urbane poplave

Moguće su bujične i urbane poplave na slivovima rijeka Sana, Sanica i Bliha, na desnim pritokama rijeke Bosne nizvodno od Sarajevskog polja, na slivovima rijeka Gostović, Krivaja, Liješnica, Usora, Spreča, Drinjača i Tinja.

U naredna dva dana prognozirano je izvanredno hidrološko stanje, posebno na području donjeg i srednjeg dijela sliva rijeke Bosne (na desnim pritokama rijeke Bosne nizvodno od Sarajevskog polja, na slivovima rijeka Gostović, Krivaja, Liješnica, Usora, Spreča), a također i na slivovima Sane i Sanice, te Drinjače i Tinje.

Obavještenje o prognozi izvanrednog hidrološkog stanja odnosi se na područje općina u Unsko-sanskom, Zeničko-dobojskom i Tuzlanskom kantonu.

Sugerira se nadležnim institucijama da prate situaciju na terenu i postupaju u skladu s ovlaštenjima, a službama koje provode mjere i aktivnosti zaštite i spašavanja ljudi i materijalnih dobara preporučuje se pojačan oprez.

Nadležne službe civilne zaštite upozoravaju stanovništvo da postoji opasnost od prilaska obalama s obzirom na moguće povećanje dubina i brzina toka vode u rijekama, te treba da im pravovremeno daju obavještenje s uputama i smjernicama kako bi stanovništvo na vrijeme poduzelo mjere samozaštite, s ciljem smanjenja šteta od djelovanja poplava.

Iz Federalnog operativnog centra napominju da se obavještenje daje na osnovu prognoziranih podataka padalina, tako da promjena vremenske prognoze može uticati i na prognozirano hidrološko stanje.

Nevrijeme u Orašju

Područje Posavskog kantona, 1. srpnja, grad Orašje, zahvatilo je veliko nevrijeme, a obilne kiše praćene krupnim ledom u mjesnim zajednicama Donja Mahala, Kostrč, Ugljara, Orašje i Dusine. Došlo je do većih materijalnih šteta na obiteljskim kućama, dvorišnim objektima, autima i na poljoprivrednim usjevima koji su cjelosti uništeni. Operativni timovi Službe civilne zaštite su na terenu i prikupljaju informacije o nastalim štetama.

Vatrogasna jedinica grada Orašje je sinoć poslije nevremena, od 20.30 do 23.00 sati, bila na četiri intervencije ispumpavanja voda iz kuća i pratećih objekata koji su bili ugroženi od obilne kiše i leda, priopćio je Federalni operativni centar.

Također je i Srednjobosanski kanton zahvatilo veliko nevrijeme. Sinoć je tijekom noći travničku Mjesnu zajednicu Višnjevo, naselje Potok, zahvatilo jako nevrijeme i pričinjena je veća materijalna šteta na stambenim objektima. Nekoliko kuća ostalo je bez krova, oštećena su vozila, a stabla koja su pala napravila su dodatnu štetu. Članovi općinske komisije za procjenu štete upućeni su na mjesto događaja, priopćeno je iz Federalne uprave civilne zaštite.

Kopirati
Drag cursor here to close