Anketa
VIDEO | Mostarci o pomicanju kazaljki: "Sve je to politika"
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Promjena na zimsko računanje vremena događa se svake godine posljednje nedjelje u listopadu.
U 2024. godine ovaj datum "pao" je u noći sa subote 26. na nedjelju 27. listopada. Vraćanjem sata sunce ranije izlazi, ali i zalazi, pa je manje svjetla u popodnevnim satima.
Europski parlament je u ožujku 2019. godine podržao prijedlog Direktive kojom se od 2021. na razini EU ukida polugodišnje pomicanje sata, a zemljama članicama prepušta se odluka o odabiru ljetnog ili zimskog računanja vremena. Međutim, Vijeće EU nije usvojilo konačnu odluku, pa se praksa pomicanja sata nastavlja.
Negativni učinci na zdravlje
U međuvremenu su brojne studije pokazale da je utjecaj prebacivanja na ljetno računanje vremena na potrošnju energije u suvremenim uvjetima zanemariv.
S druge strane, sve je više dokaza da prebacivanje ima negativne učinke na zdravlje. Primjerice, pokazalo se da u tjednu nakon prijelaza na ljetno računanje vremena raste broj srčanih udara te probavnih i imunoloških bolesti. Također se bilježi blago povećanje u broju prometnih nesreća.
Dugoročno gledano, prebacivanje može imati negativne učinke koji će se manifestirati u obliku depresije, usporenog metabolizma, debljanja i glavobolja. Uzrok ovih zdravstvenih problema je to što prebacivanje narušava naš prirodni cirkadijski ritam, odnosno biološki sat koji je usklađen sa Suncem.
Što kažu građani?
Prošetali smo Mostarom i pitali građane je li na njih utjecalo pomicanje sata.
"Ja nigdje ne radim pa mi je sasvim svejedno", rekla je jedna od prolaznica dok je druga dodala "Na mene nije, ali na kćerki vidim da jeste, malo je nervoznija."
Više odgovora pogledajte u videu.