Ne morate posijediti!

Vodeća stručnjakinja otkriva tajnu zadržavanja prirodne boje bez bojenja

Proudman savjetuje nekoliko promjena u životnim navikama koje mogu utjecati ili odgoditi pojavu sijedih. Prvo je rješavanje stresa na poslu ili kod kuće.
Lifestyle / Flash | 29. 03. 2024. u 17:00 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Otkrivanje prvih sijeda uglavnom i nije baš neka sreća. No iako se protiv prirode ne može, a kad ćete i kojom brzinom posijediti određuju geni, postoje neke dobre vijesti.

Radim u ovom području više od dva desetljeća, a posljednjih godina postoji sve veći broj istraživanja koja pokazuju da, barem za neke od nas, postoje načini da se uspori brzina kojom naša kosa prelazi u ovo stanje, rekla je za Daily Mail Eva Proudman, britanska stručnjakinja za kosu s više od 18 godina iskustva.

Ona dijagnosticira uzroke opadanja kose, lomljenja, stanjivanja, bolesti vlasišta i nudi specijalizirane savjete o najprikladnijim rješenjima kako profesionalcima tako i potrošačima.

Proudman savjetuje nekoliko promjena u životnim navikama koje mogu utjecati ili odgoditi pojavu sijedih. Prvo je rješavanje stresa na poslu ili kod kuće, piše Ordinacija.

Muče vas umor, tanka kosa, lomljivi nokti? Evo što vam nedostaje u prehrani

Stres može oštetiti osjetljive stanice vlasišta koje kontroliraju boju kose. Treba pokrivanje glavu na suncu radi zaštite od UV zraka, pojasnila je Proudman.

Istraživanja pokazuju da bi konzumacija crvenog mesa, poput jetrica, također mogla pomoći u očuvanju boje kose, što je loša vijest za vegane. Koliko god zdrava bila, veganska prehrana nema vitalne hranjive tvari koje štite kosu od procesa starenja.

Zapravo, procjenjujem da veganstvo ubrzava proces sijeđenja kose za oko pet godina, tvrdi ona.

Zašto kosa gubi boju?

S godinama, melanociti (sićušne stanice u koži koje proizvode melanin, pigment koji koži i kosi daje boju) počinju otkazivati. Rezultat je da iz folikula više ne može izrasti obojena kosa, ona postaje prozirna.

Ako su vaši roditelji posjedili s 30 godinama, nažalost, tu nema puno pomoći. Vjerojatno je da ćete krenuti njihovim stopama. Ali možda postoji šansa da se odgodi neizbježno za nekoliko godina slijedeći ove jednostavne savjete stručnjakinje:

1. Zabranjeno je pušenje ili vaping

Vrlo je jednostavno – oni ubijaju stanice boje. Godinama je poznato da pušenje može ubrzati brzinu pojavljivanja sijedih dlaka. To je zato što toksini u cigaretama pokreću oksidativni stres, biološki proces u kojem nestabilne molekule u tijelu (slobodni radikali), a koje proizvodi pušenje, napadaju i uništavaju zdrave stanice u vlasištu koje proizvode melanin.

Studija na Medicinskom sveučilištu u Šleskoj, u Poljskoj, objavljena u časopisu Molecular and Cellular Biochemistry 2014., otkrila je da redovita izloženost nikotinu, bilo putem duhana, e-cigareta ili čak nikotinskih žvakaćih guma i flastera, smanjuje proizvodnju melanina u vlasištu za oko 16 posto.

2. Držite kosu podalje od sunca

Previše izlaganja suncu nije samo loše za vašu kožu, jer izloženost UV zrakama uništava i boju kose. To je zato što višak UV svjetla izaziva isti oksidativni stres kao i pušenje, oštećujući stanice vlasišta koje proizvode melanin i ubrzavajući proces sijeđenja.

I nije samo boja kose ta koja pati – studije pokazuju kakon UV zrake također ometaju razinu keratina, proteina u kosi koji je jača i štiti. Zato bi svatko tko provodi puno vremena vani – poput građevinara ili poljoprivrednih radnika – trebao obavezno nositi šešir.

Svima bih preporučila korištenje specijaliziranih regeneratora, poput Tricotaina, koji oblažu dlake antioksidativnom tvari kako bi ih zaštitili od oštećenja izazvanih suncem, kaže Eva.

3. Nedostatak esencijalnih vitamina

Vitamin B12 je ključan za regeneraciju stanica, uključujući i melanocite, a bez dovoljnog unosa u prehrani može uzrokovati sijeđenje kose. Poznato je da veganskoj prehrani nedostaje vitamina B12, kojeg ima u izobilju u mesu, jajima i mliječnim proizvodima, ali u puno nižim koncentracijama u hrani biljnog podrijetla. Ne nalazi se prirodno u voću, povrću ili žitaricama.

Prepoznajete li ove zdrave namirnice? Koristile su ih i drevne civilizacije, a ovo su njihovi benefiti

Iz tog razloga, vegani su znatno više izloženi riziku od preranog sijeđenja.

Za ljude koji žele maksimalno povećati unos B12, najbolji izvori hrane su jetra i crveno meso. Međutim, ako vam se ovi izbori ne sviđaju, trebali biste probati dodatke prehrani. Tijelu treba oko 1,5 mg dnevno da ostane zdravo.

I nedostatak željeza uzrokuje sijedu kosu smanjujući razinu melanina.

4. Stres uništava prirodnu boju

Loš dan na poslu neće utjecati na vaše šanse da prerano osijedite. Ali ako doživljavate kronični, dugotrajni stres, bilo da je to zbog posla, financijskih briga ili problematičnog obiteljskog života, to je druga priča.

Naša su tijela programirana za otpuštanje određenih hormona – poput kortizola i norepinefrina – kada se nađemo pod prijetnjom ili pritiskom. To je dio prirodnog odgovora borbe ili bijega ključnog za preživljavanje naših prethodnika u divljini. Ako ta prirodna reakcija traje danima, tjednima ili mjesecima – višak kortizola učinit će štetu na tijelu i kosi, kaže Proudman.

To nije problem u kratkotrajnoj krizi, ali ako potraje dugo, melanociti počinju neispravno funkcionirati i boja kose blijedi. Naučite se osloboditi stresa vježbanjem i opuštanjem.

5. Pokrenite krvotok masažom glave

Mnogi se ljudi zaklinju u jednostavnu masažu tjemena kao tajnu mladolikog izgleda kose. Iako je malo čvrstih dokaza koji bi tvrdili da djeluje, postoji neko obrazloženje.

Nježno masiranje vlasišta potiče protok krvi u folikule dlake i stanice koje proizvode melanin, pomažući kosi da raste i potencijalno zadrži boju.

6. Odjednom ste posijedili? Provjerite štitnjaču

Za većinu nas sijeđenje je spor proces. Ali ako primijetite da se to događa brže nego što ste očekivali, posjetite liječnika jer je jedan od uobičajenih razloga za to nedovoljna aktivnost štitnjače.

Dobra vijest je da postoji nekoliko izvještaja u znanstvenoj literaturi o pacijentima koji su povratili boju kose nakon što se slabo aktivna štitnjača liječi sintetskim oblikom tiroksina koji se zove levotiroksin.

Celijakija, kod koje imunološki sustav napada tjelesna tkiva kada je izložen glutenu, također može uzrokovati sijeđenje kose.

7. Život na selu pomaže

Zagađenje zraka oštećuje boju kose na isti način kao i dim cigarete. Toksini koji se udišu i apsorbiraju u krvotok mogu izazvati oksidativni stres i oštetiti zdrave stanice vlasišta, smanjujući njihovu sposobnost proizvodnje melanina potrebnog za zadržavanje boje.

Ako živite u gušće naseljenom području, važno je redovito prati kosu, barem svaki drugi dan, kako biste se riješili onečišćenih čestica koje bi mogle prodrijeti u kosu i oštetiti stanice melanocita u vlasištu.

Kopirati
Drag cursor here to close