Svjetska meteorološka organizacija
Vraća nam se El Nino: Znate li što to znači?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Povratak vremenskog fenomena El Nina moguć je u drugoj polovici godine, što bi moglo pridonijeti rastu temperature na globalnoj razini, upozorila je u srijedu Svjetska meteorološka organizacija (WMO).
Nakon tri godine vremenskog sustava La Nine na Tihom oceanu, koji često neznatno snižava temperature na globalnoj razini, postoji 60 posto šanse da će u razdoblju svibnja i lipnja doći do promjene i da će se ponovo vratiti El Nino, njezin topliji pandan.
Pročitajte još
Ta šansa raste na 70 do 80 posto u razdoblju od srpnja do rujna, navodi WMO. Wilfran Moufouma Okia, voditelj odjela za klimu WMO-a, rekao je da zasad ne raspolaže procjenama mogućeg rasta temperatura u svijetu.
"No El Nino će uzrokovati visoki rast globalnih temperatura, osjećamo učinak temperatura potaknutih El Ninom s malim zakašnjenjem", rekao je Okia.
WMO priznaje da ne može predvidjeti snagu ili trajanje El Nina. Najtoplije zabilježeno ljeto do sada je bilo 2016. i podudaralo se s jakim El Ninom iako su klimatske promjene pridonijele ekstremnim temperaturama i u godinama bez tog vremenskog obrasca, prenosi Hina.
Dio je to prirodne oscilacije, potaknute temperaturama oceana i vjetrovima na Pacifiku, koja se prebacuje između El Nina, njegove "hladnije sestre" La Nine i neutralnih uvjeta. Posljednje tri godine zabilježen je niz neobičnih posljedica La Nine.
Za vrijeme trajanja El Nina vjetrovi koji pušu prema zapadu, uzduž ekvatora, usporavaju i topla površinska voda Pacifika se vraća natrag na istok, gušeći hladnije vode i stvarajući toplije temperature površine oceana. U godinama La Nine vjetrovi od istoka do zapada Pacifika su jači, gurajući tople površinske vode na zapad i povlačeći dublju, hladniju vodu na istoku.