Ljekovito, bez nuspojava

Zaboravite farmaciju, ovo je 7 super biljnih antidepresiva

Osim primjene biljnih antidepresiva, preporučuje se i pojačati prehranu folnom kiselinom i cinkom jer oni također djeluju protiv depresije.
Lifestyle / Flash | 07. 02. 2024. u 19:20 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Mjesecima ste bezvoljni i depresivni, što se negativno odražava i na vaš radni elan i kvalitetu sna? Premda većina ljudi povremeno proživljava stanja bezvoljnosti, tjeskobe, čak i blage depresije, neki u njih zapadnu na dulje vrijeme i ne vide izlaz. No, izlaz uvijek postoji! Farmaceutski antidepresivi ni u kom slučaju nisu rješenje.

Puno je bolje posegnuti za biljem koje će vas relaksirati, umiriti, poboljšati san i podići raspoloženje – bez ikakvih negativnih nuspojava.

Neki od mogućih uzroka bezvoljnosti i depresije su manjak nutrijenata, genetske predispozicije, nagle životne promjene, bolesti, smrt u obitelji…

Kod žena okidač za loše raspoloženje, tugu, bezvoljnost i depresiju mogu biti i hormonske oscilacije, osobito prije i za vrijeme mjesečnice te u postmenopauzi. U tom slučaju maca i shatavari pokazale su se kao odlične saveznice dobrog ženskog mentalnog zdravlja.

Osim primjene biljnih antidepresiva, preporučuje se i pojačati prehranu folnom kiselinom i cinkom jer oni također djeluju protiv depresije, piše Alternativa za vas.

Među hranu bogatu folatima spadaju, primjerice, grah, leća, avokado, tamnozeleno lisnato povrće i suncokretove sjemenke. Namirnice bogate cinkom su bučine, chia i konopljine sjemenke, punozrnate žitarice, mahunarke, orašasto voće, kvinoja, avokado.

7 odličnih biljnih antidepresiva

1. Gospina trava ili kantarion

Kantarion ili gospina trava poznati je narodni lijek protiv depresije, tjeskobe i potištenosti. Studija iz 2016. godine pokazala je da gospina trava može ublažiti simptome blage do umjerene depresije. Osim što relaksira, gospina trava ublažava iscrpljenost i umor te poboljšava san.

Kako biste uživali u dobrobitima kantariona za mentalno zdravlje, kuhajte si 1-2 šalice čaja svaki dan tijekom nekoliko mjeseci.

Priprema: u vruću vodu dodajte 1-2 žličice sušene biljke te ostavite da odstoji 10-ak minuta. Procijedite i popijte.

Njezino djelovanje nije trenutačno (morat ćete pričekati barem tjedan dana), no učinci su dugotrajni.

Važno je znati i da je ne treba kombinirati s farmaceutskim antidepresivima zbog moguće loše interakcije, a ne preporučuje se ni trudnicama.

2. Ashwagandha

Vrlo cijenjena biljka u ayurvedi, ashwagandha sadrži adaptogene tvari, što je čini odličnom saveznicom u borbi protiv stresa. Poznato je i da ublažava simptome depresije i tjeskobe.

Ova moćna biljka također pomaže i kod degenerativnih oboljenja, kao što su Parkinsonova i Alzheimerova bolest, a usto inhibira rast stanica karcinoma.

Za ublažavanje anksioznosti i problema sa snom, potrebno je uzimati 500-600 mg ashwagandhe tijekom barem mjesec dana.

3. Lavanda

Mediteranska biljka fantastična mirisa i boje ima vrlo povoljan učinak kod uznemirenosti, tjeskobe i blage depresije. Možete piti čaj od lavande ili se pak inhalirati njezinim uljem.

Za čaj: 1,5 žličicu sušene lavande prelijte vrućom vodom, ostavite da odstoji 5 minuta pa procijedite i popijte. Po želji, dodajte malo meda.

Sušenu lavandu, kao i njezino eterično ulje, možete dodavati i u svoje kupke – to će vas izvrsno umiriti i relaksirati te pripremiti za dobar i kvalitetan san. Osim što se njime možete inhalirati, uljem lavande možete se i izmasirati, što će opustiti vas živčani sustav i cijelo tijelo.

Za dobar san i ublažavanje tjeskobe, sušenom lavandom napunite jastučiće pa ih stavite pokraj uzglavlja.

4. Ružmarin

Poznato je da ova mediteranska biljka djeluje kao antidepresiv i anksiolitik te da poboljšava memoriju i kvalitetu sna. Obično ga sušenog dodajemo zapečenom krumpiru ili nekim drugim jelima, a od svježeg ili sušenog ružmarina možete si pripremati i čaj.

Jednostavno zakuhajte vodu pa u nju dodajte 2-3 žličice listića ružmarina, ostavite da odstoji 5 minuta.

Po želji, zasladite medom, koji također djeluje protiv tjeskobe.

5. Timijan

Timijan je uz lavandu i ružmarin još jedna iznimno moćna mediteranska biljka koja se pokazala kao dobar podizač raspoloženja.

Takav učinak ima zahvaljujući obilju triptofana, esencijalne aminokiseline koja sudjeluje u stvaranju hormona sreće, i litija, koji je odličan stabilizator raspoloženja te pomaže kod manije i depresije.

Ova začinska biljka djeluje i tako da unapređuje kvalitetu sna. Njegovim dodavanjem u jela, primjerice sa zapečenim patlidžanom i drugim povrćem, možete ublažiti tjeskobu i depresiju i potaknuti osjećaj zadovoljstva.

Od timijana možete pripremati čaj: 1 žličicu listića timijana prelijte s 2 dl vruće vode, ostavite da odstoji 10 minuta pa procijedite.

Pijte 2-3 šalice ovog čaja na dan.

6. Maca

Ova peruanska biljka sadrži flavonoide, koji smanjuju anksioznost i podižu raspoloženje. Smatra se panacejom za žene u svakoj dobi. Osobito je dobra pomoć kod promjena raspoloženja uzrokovanih hormonskim oscilacijama.

Studija provedena 2015. godine pokazala je da maca može ublažiti simptome depresije kod žena u postmenopauzi.

Preporučena dnevna doza je 2 g mace na dan.

7. Ginseng

U tradicionalnoj kineskoj medicini ginseng se oduvijek koristio kao prirodni lijek za ublažavanje raznih zdravstvenih problema. U tretiranju anksioznosti i depresije najbolji su se pokazali azijski i američki ginseng, dok onaj sibirski ima nešto slabije djelovanje.

Ovaj korijen ublažava umor, poboljšava mentalnu jasnoću, energizira cijelo tijelo, znatno smanjuje stres, napetost i strahove te zahvaljujući tome pomaže i kod tjeskobe i depresije.

Možete ga uzimati u obliku kapsula, tinkture ili ga piti kao čaj.

Kopirati
Drag cursor here to close