Olakšajte si život

Zaboravite na peglanje: uz ove savjete vaša odjeća će se manje gužvati

Dok jednima ne predstavlja problem satima stajati uz dasku za peglanje (iako takve zaista ne poznajemo), drugima peglanje zadaje poprilične glavobolje.
Lifestyle / Flash | 18. 05. 2023. u 09:59 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

U kategoriju najmržih kućanskih poslova većina će vrlo vjerojatno svrstati peglanje. Dok jednima ne predstavlja problem satima stajati uz dasku za peglanje (iako takve zaista ne poznajemo), drugima peglanje zadaje poprilične glavobolje. Ako pripadate drugoj skupini ljudi, onda ćete sigurno vrlo rado isprobati sve moguće trikove i savjete koji postoje.

U potrazi za rješenjima koja će nas osloboditi peglanja, pronašli smo nekoliko koja djeluju obećavajuće. Drži se ovih savjeta i budite sigurni da će se vaša odjeća puno manje gužvati pa u većini slučajeva nećete morati posegnuti za peglom, piše Miss7.

Nemoj pretrpavati perilicu rublja

Na perilici rublja s razlogom piše koliko kilograma odjeće stane u bubanj. Nemoj odjeću gurati u perilicu na silu, jer osim što se neće dobro oprati, iz perilice će izaći zgužvana. Savjet kojeg bi se uvijek trebala pridržavati je da perilicu rublja nikad ne napuniš u potpunosti, točnije napuni tek 2/3 bubnja. U suprotnom se događa to da je proces pranja i ispiranja naporniji za stroj, što dovodi do toga se odjeća i posteljina u konačnici zgužvaju.

Smanji broj okretaja

Također je važno izbjegavati jaku centrifugu koja je glavni krivac zgužvane odjeće. Većina perilica rublja na našem tržištu ima brzinu centrifuge od oko 1200 okretaja, no to je prejako. Prilikom te brzine odjeća se puno lakše zgužva nego kada broj okretaja smanjimo na primjerice 600 okretaja u minuti, što je sasvim dovoljno za uklanjanje 30 do 40 posto vlage, bez da s odjeće kaplje voda kada je izvadimo iz perilice.

Ne preskači omekšivač

Omekšivač je tvoj najbolji prijatelj u ''igri'' zvanoj pranje odjeće. Naime, on omekšava vlakna, čime se smanjuju nabori. No, nemoj pretjerivati s omekšivačem, već dodaj količinu naznačenu na ambalaži i predviđenu za jedan ciklus pranja.

Odjeću dobro otresi

Ukoliko kod kuće nemaš sušilicu, pripazi da rublje razgrneš na sušilo čim perilica završi s pranjem. Ostaviš li odjeću i posteljinu da se suši u perilici, samo će se zgužvati, ali i izgubiti miris. Prije nego što objesiš rublje, svakako ga dobro otresi i izravnaj koliko je god moguće, kako bi se osušilo ravnomjerno i pravilno. Ako želiš izbjeći tragove kvačica, odjeću objesi po šavovima. Džempere dobro poravnaj i pripazi da su dobro rašireni. Odjeći ostavi dovoljno vremena da se osuši, ali ju ipak ne ostavljajte predugo jer će postati kruta.

Odaberi nježniji program sušenja

Ako ipak preferiraš sušenje odjeće u sušilici (vjeruj nam, sušilica ima svojih čari), odaberi program za sušenje na niskoj temperaturi kako ne bi previše osušila rublje. Naime, visoke temperature i pretjerano sušenje jedni su od najgorih krivaca za gužvanje odjeće. Za odjeću je puno bolje da iz sušilice izađe malo vlažna. Također, nemoj puniti sušilicu do kraja jer će to uzrokovati gomilanje, a time i više nabora.

Isprobaj trik s ledom

Trik s kockicama leda navodno je revolucionaran kada su u pitanju nabori na odjeći. Dovoljno je da u svoju sušilicu staviš dvije, tri kockice leda i odjeća će iz nje izaći ispeglana. Trik je isprobao i odobrio velik broj ljudi na TikToku, a tajna je u tome da led u sušilici djeluje poput pare na pegli te sprječava da se odjeća presušuje i gužva. 

Kopirati
Drag cursor here to close