Zašto aparati ne rade?
Zašto su duge liste čekanja na mamografski pregled u Mostaru?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Mamografski uređaj ne radi još od rujna, uređaj za provjeravanje sluha kod novorođenčadi nije u funkciji već više od tri mjeseca, a prema zadnjim informacijama i uređaj za razbijanje kamenca u bubrezima je izvan uporabe.
''Osnovni aparati u SKB Mostar ne rade, to su pitanja koja se vežu za financijsku moć zdravstvene ustanove i fond zdravstva koji to financira. Jer se u nekim zakonskim odredbama i zakonskoj povelji o zaštiti prava pacijenata kaže po ‘financijskoj mogućnosti’ što znači da su prava pacijenata ograničena financijskim mogućnostima koja su zaista na najnižoj razini naših ministarstava i fondova'', rekla je Mediha Bakalović, pomoćnica Ombudsmena za zaštitu potrošača u BiH.
Predsjednica Udruge 'Novi pogled' Maja Memić ranije je za Bljesak.info rekla kako su često javno iznosili ovaj problem.
''Od rujna prošle godine u Sveučilišnoj kliničkoj bolnici Mostar nije u funkciji mamografski aparat te se pacijentice upućuju u bolnicu u Južnom logoru ili na privatne preglede, a nitko ih ne pita imaju li one novac za te preglede. Posebno upozoravamo Zavod zdravstvenog osiguranja HNŽ-a i na neadekvatan sastav liječničkog povjerenstva jer u svom timu nemaju niti onkologa niti hematologa kada se određuje daljnji tretman liječenja onkološkog pacijenta i naravno, primarno, upozoravamo na nerad multidisciplinarnog tima pri Onkološkom odjelu'', kazala je Memić u ožujku ove godine povodom Dana narcisa.
Od tri postojeća mamografa, u SKB Mostar u funkciji je bio samo jedan što je uzrokovalo duge liste čekanja za pregled.
Inače, kako nam je navela Memić u SKB Mostar se na mamografski pregled čekalo 15 dana, a u bolnici Južni logor čak i više.
''Mamograf spada u sekundarnu zdravstvenu zaštitu što znači da Zavod ne plaća Domu zdravlja Mostar, niti bilo kojem drugom domu zdravlja obavljanje takvih specijalističkih pregleda'', rekla je Alenka Ban, glasnogovornica Zavoda zdravstvenog osiguranja HNŽ.
Kada je u pitanju broj oboljelih od raka dojke, u HNŽ-u je tijekom devet mjeseci prošle godine registrirano 55 pacijenata, od toga tri muškarca, koji se redovito suočavaju s nedostatkom potrebne medicinske opreme pa i prijeko potrebnih lijekova.
Glasnogovornica SKB-a Mostar Andrijana Pandža, izjavila je kako je rješavanje ovoga problema u tijeku, ali nije precizirala kada će on biti i riješen.