Novi nalazi
Završena kampanja arheoloških iskapanja na Vučedolu
Tekst članka se nastavlja ispod banera
U ovogodišnjoj kampanji arheoloških iskapanja na Vučedolu nedaleko Vukovara na lokalitetu vinograd Streim, koja danas završava, arheolozi su pronašli niz zanimljivih nalaza poput keramičkih čašica za ispijanje pića iz brončanog doba, potvrdio je voditelj arheoloških istraživanja, arheolog Alekasandar Durman.
Na vučedolskom prostoru istražuje se kultura naroda koji su to područje naseljavali u razdoblju između 3500. i 2500. godine prije Krista. Vučedolska kultura bila je suvremenica starom egipatskom carstvu, ranodinastičkom dobu u Sumeru i početnom razdoblju Troje.
Prema riječima Aleksandra Durmana, i ovogodišnja arheološka istraživanja, koja su trajala u rujnu, dokazala su da je Vučedol oko 2500. pr. Kr. bio jedan od centara svijeta s najvišom razinom civilizacije.
Pronađene keramičke čašice, koje inače pripadaju vremenu vinkovačke kulture (2500.-2200. pr.Kr.) koja je nasljednik vučedolske, visoke su oko 12 centimetara.
Na dnu su promjera tri centimetra, a na vrhu, gdje su dvije rupice promjer im je dva centimetra, navodi Durman dodajući kako je vrlo vjerojatno da su čašice služile za kolektivno ispijanje.
Durman posebice značajnim ističe kako su istovjetne čašice pronađene i u Troji i tipične su za razdoblje kraja Troje I. (3000.-2600. pr. Kr.) i početka Troje II. (2600.-2250. pr. Kr.).
Vučedol je prema Durmanovom mišljenju, bio izvorište europske civilizacije, a Vučedolci su bitno utjecali na nastanak antičke Grčke te su upravo oni Troji i tamošnjoj kulturi donijeli broncu.
Na lokalitetu vinograd Streim, također je u gornjem sloju pronađeno obilje nalaza iz srednjovjekovnog razdoblja što je dokaz da je taj lokalitet bio naseljen i u srednjem vijeku.
Durman ističe kako arheolozi s nestrpljenjm očekuju otvorenje Arheološkog muzeja na Vučedolu čija je gradnja pri kraju i koji se treba svečano otvoriti iduće godine na prvi dan proljeća, kada je prapovjesnim Vučedolcima počinjala nova godina.
"Namjeravamo arheološka istraživanja koja obavljamo na Vučedolu predstaviti posjetiteljima muzeja tako da obilazak sondi na kojima radimo, budu dio posjeta muzeju.
Time bi došli u priliku da sadašnja jednomjesečna arheološka istraživanja produljimo na oko pet mjeseci", kazao je taj poznati hrvatski arheolog zaslužan za brojna arheološka otkrića iz razdoblja vučedolske kulture, poput keramičke posude prozvane "Orion" (2600. pr. Kr.), koju je pronašao 1978. godine u Vinkovcima, a na kojoj je, kako je Durman otkrio, urezan najstariji indoeuropski kalendar koji datira iz vremena sumerskih i egipatskih kalendara.