Upozorenja znanstvenika
Zbog nestanka staništa populacija čovjekolikih majmuna u opasnom padu
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Veliki čovjekoliki majmuni poput gorila i čimpanza dramatično gube svoja prirodna staništa, upozoravaju znanstvenici u prvoj studiji o životnom okružju primata u Africi.
Istočne gorile, najveći živući primati, od ranih 90-ih izgubili su više od polovine svojih staništa, a velik gubitak teritorija bilježe zapadne gorile, čimpanze i bonoboi, majmuni iz prašuma Konga koji izgledaju kao patuljaste čimpanze, ali se radi o različitoj vrsti primata. Bonobo majmuni, kao i čimpanze, dijele 99 posto ljudskog DNK.
- Populacija afričkih majmuna pod ogromnim je pritiskom i u padu, kazao je za BBC organizator istraživanja Hjalmar Kuehl s Instituta za evolucijsku antropologiju Maxa Plancka u Leipzigu.
Pritisak na velike primate ovisi u kojem podučju Afrike žive, piše u studiji objavljenoj u časopisu Diversity and Distributions, pa tako majmuni u zapadnoj Africi gube staništa zbog sječe šuma i lova.
Djevičanske prašume u centralnoj Africi također nisu više sigurno utočište velikih primata, ponajviše zbog lova i trgovine.
- Situacija je vrlo dramatična, mnoge populacije majmuna koje danas još pronalazimo nestat će u bliskoj budućnosti. U sve napučenijem svijetu u kojem raste potreba za prostorom, drvom, rudama i mesom, majmuni će nastaviti nestajati. Bez temeljne promjene u percepciji o tome koliko su nam dragocjeni ti majmuni i njihova staništa, postojeća situacija neće se promijeniti, kazao je Kuehl.