Poremećaj raspoloženja
Znate li što je Ciklotimija - patite li od nje?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Kao poremećaj raspoloženja ciklotimiju karakteriziraju kronične oscilacije u raspoloženju, te često prisustvo hipomaničnih i depresivnih simptoma. Pri tome su hipomanični i depresivni simptomi rjeđi i slabijeg intenziteta nego kod bipolarnog poremećaja ličnosti.
Ciklotimija obično započinje u adolescenciji ili mlađoj odrasloj dobi. Karakteristika ovog poremećaja je trajna nestabilnost raspoloženja, sa brojnim periodima blage depresije i blagog ushićenja, a koji ne udovoljavaju kriterijima za bipolarni poremećaj. Promjene nisu povezane sa životnim događajima i javljaju se u ranim periodima života, piše Večernji.hr
Ciklotimija kao osobina ličnosti, odnosno stanje temperamenta predstavlja relativno stabilan način reagiranja osobe. Kod ciklotimičkog temperamenta također postoje izmjene raspoloženja, od depresivnog do hipomaničnog. U periodu hipomanije osoba se osjeća ispunjena energijom, u pozitivnom stanju duha i povišenog je samopouzdanja, dok depresivni period karakterizira slaba energija i nedostatak vjere u sebe. Različite faze koje se izmjenjuju više izgledaju kao emocionalne lavine nego kao razumljive reakcije na određene životne situacije.
Ciklotimičku ličnost karakteriziraju problemi u regulaciji afekata i uz njih često mogu biti prisutni problemi u socijalnom funkcioniranju, financijska neumjerenost, ponavljajući neuspjesi u romantičnim vezama…
Karakteristike osobe oboljele od ciklotimije
Prethodno smo već naveli da su simptomi ciklotimije vrlo slični simptomima bipolarnog poremećaja, ali su slabijeg intenziteta.
Osnovna karakteristika ove vrste poremećaja su iznenadne i nagle promjene raspoloženja koje se izmjenjuju od pola povišenog i euforičnog raspoloženja do bezvoljnosti i pada energije. U oba pola osoba nema stvarni kontakt sa sobom niti sa svojom okolinom, pa u fazi hipomanije sebe vidi pretjerano sposobnom, a okolinu idealizira, dok u fazi depresije odlazi u drugu krajnost i sebe doživljava bezvrijednom, a svoju okolinu promatra kao da ne pruža nikakve pozitivne mogućnosti.
Pojava ciklotimije
Nije sasvim jasno koji sve faktori pridonose nastanku i razvoju ove bolesti niti je li ona u svim slučajevima pod utjecajem genetike. Možemo pretpostaviti da je biološka (nasljedna) uloga prisutnija kada se radi o ciklotimiji kao osobini ličnosti, odnosno temperamenta.
Razlike od bipolarnog poremećaja
Različiti autori na različite načine objašnjavaju razlike između bipolarnog poremećaja ličnosti i ciklotimije. Neki su ih skloni promatrati kao dva potpuno odvojena i nezavisna entiteta, dok ih drugi promatraju kao kontinuum na kojem oba poremećaja imaju vrlo slične simptome, ali se oni znatno razlikuju u svojoj težini, odnosno intenzitetu. Simptomi ciklotimije slabijeg su intenziteta i težine, ali ukoliko se ne pristupi pravovremenom liječenju i tretmanu postoji mogućnost da se simptomi pogoršaju i da se iz ciklotimije razvije bipolarni poremećaj ličnosti.
Metode i liječenje ciklotimije
Liječenje ciklotimije vrši se pomoću medikamenata po preporuci psihijatra, a u određenim situacijama može se pristupiti i psihoterapijskom liječenju.