Simbol zemlje

Znate li što znači žuta boja u Kini?

Zlatna nijansa žute boje, najprestižnija i najljepša boja, smatraju Kinezi, generirajući Yin i Yang čini žutu boju bojom centra svemira.
Lifestyle / Flash | 19. 06. 2023. u 12:42 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Iste boje u različitim kulturama tumače se na drugačije načine pa tako u kulturama na Zapadu žuta boje veže se uz optimizam, sreću, toplinu, radost, intelekt, energiju, Sunce; nekad označava i oprez i kukavičluk a nekad i zavist, ljubomoru, izdaju, slabost.

S druge strane, u Kini žuta boja, prije svega, predstavlja carstvo. Pored crvene boje koja odmah asocira na Kinu, ne samo kao boja sadašnjosti zbog komunističkog uređenja Kine nego i kao najznačajnija boja Kine, žuta boja je također velika asocijacija na Kinu i to na njezinu aristokratsku prošlost. Boja je to kojom su ukrašavani kineski hramovi i carske palače, posebice kineski krovovi, piše She.hr

Boga bogatstva i visokog društvenog položaja

Kao boja plemenitosti, bogatstva i visokog društvenog položaja, bila je i boja dragulja te je vrlo često korištena kao boja odjeće careva. Budući da je simbolizirala dominaciju i moć, nitko osim carske obitelji nije ju smio nositi. Jedina iznimka bili su budistički redovnici među kojima je žuta boja bila i ostala simbol svećenstva, vrlo cijenjena boja prije svega zahvaljujući budističkom mišljenju da predstavlja oslobađanje od svjetovnih problema i briga pa, osim što je nose u svakodnevnom životu i koriste kao boju hramova, za njih predstavlja i boju žalosti.

Pored crne (voda, sjever, zima, hladno, mirovanje), crvene (vatra, jug, ljeto, vruće, cvjetanje), qing (zelena i plava – drvo, istok, proljeće, vjetrovito, klijanje) i bijele boje (metal, zapad, jesen, suho, uvenuće), žuta boja (zemlja, centar, promjena godišnjih doba, vlažno, sazrijevanje) standardna je boja tradicionalne kineske umjetnosti. Kao što se može zaključiti, ovih pet boja povezano je s pet elemenata (voda, vatra, drvo, metal i zemlja) u tradicionalnoj kineskoj fizici, ali i nekim drugim tradicionalnim kineskim vjerovanjima kao što su primjerice Fengshui, Knjiga promjena, Yin i Yang.

Najprestižnija i najljepša boja

Zlatna nijansa žute boje, najprestižnija i najljepša boja, smatraju Kinezi, generirajući Yin i Yang čini žutu boju bojom centra svemira.

Kina ima Žutu rijeku, kolijevku kineske civilizacije, Žutog cara, jednog od pet legendarnih careva drevne Kine a imaju i Žutog zmaja, zoomorfnu inkarnaciju Žutog cara, za koga legende kažu da je imao žutu krv.

Žuta, carska boja, smatra se i simbolom zemlje. Pretpostavlja se da je tako još od drevnih i ranih poljoprivrednika koji su živjeli od zemlje i, oviseći o njoj, žutu boju su, kao simbol žetve, povezivali s radošću, nadom, napretkom, bogatstvom.

Kopirati
Drag cursor here to close