Suša
Cijene slatkiša rasti će zbog ovog sastojka
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Suše na plantažama u zapadnoj Africi podigle su cijene kakaoa na svjetskoj razini, pa će tako i cijene slatkiša koji se mogu naći na policama marketa u Bosni i Hercegovini, ali i regiji, zasigurno rasti.
Prema nedavno objavljenim podacima, tona kakaoa doseže čak do 5.874 dolara, a poskupljenje se bilježi zbog loše žetve izazvane veoma rijetkim padalinama, prije svega u Gani i Obali Slonovače, najvećim svjetskim proizvođačima kakaoa, prenose Nezavisne novine.
Prema pisanju BBC-ja, poskupljenje zrna kakaoa povećava troškove velikih proizvođača čokolade, a što će se odraziti na cijenu za potrošače.
Proizođači slatkiša
Povećanje cijena kakaoa neminovno utiče i na proizvođače slatkiša u regiji, pa tako i na prehrambenu industriju "Kraš" iz Hrvatske, u čijem sastavu je i "Mira" iz Prijedora, za koju je kakao ključna sirovina.
"Riječ je o ključnoj sirovini za proizvodnju čokolada i pralina, koje ujedno predstavljaju veliki udio u volumenima 'Krašove' proizvodnje, ali je kakaovac važan i za naše proizvode iz kategorije keksa i vafla, u kojima isto koristimo kakao dijelove. Sa samom isporukom količina za sada nemamo problema. Dodatni izazov predstavlja situacija u prometu u Sueskom kanalu jer će se povećanje troškova prevoznih kompanija posljedično preliti na sve industrije", istaknuli su oni.
Dodali su da, iako povećanje cijena osjećaju već neko vrijeme, u proteklom razdoblju su činili sve kako bi to povećanje interno amortizirali.
"No, s obzirom na trenutne pokazatelje, i mi smo primorani korigirati cijene proizvoda prema svojim kupcima i potrošačima, i to minimalno, kako bismo omogućili stabilnost poslovanja", rekli su za "Nezavisne novine".
Da su proizvodi od kakaoa, kao i sam kakao, dragi bh. građanima, potvrđuju i podaci o uvozu kakaoa Uprave za neizravno oporezivanje BiH.
Uvoz u BiH
Naime, prema njihovim podacima, tijekom protekle godine u BiH je uvezeno nešto više od 22,3 milijuna kilograma kakaoa i proizvoda od kakaoa, čija vrijednost doseže čak do 235.182.116 KM.
Najviše se uvozilo iz Hrvatske, i to oko pet miliona kilograma, vrijednih skoro 50 milijuna maraka, a zatim slijedi uvoz iz Njemačke, Srbije, Poljske i Austrije.
Kada je riječ o izvozu, najviše kakaoa i proizvoda od kakaoa iz Bosne i Hercegovine tijekom 2023. godine izvezeno je u Srbiju, Crnu Goru, Sjevernu Makedoniju, Hrvatsku i Austriju, a ukupan izvoz iznosio je 3.098.366,50 kilograma, čija je vrijednost 22.524.000,86 KM", istaknuli su u UNO BiH za "Nezavisne novine".
U usporedbi sa proteklim godinama, lani je zabilježen najmanji izvoz kakaoa i proizvoda od kakaoa u posljednje četiri godine, ali je vrijednost izvezenog proizvoda lani bila najveća u posljednje četiri godine.
S druge strane, najveća količina kakaoa i proizvoda od kakaoa uvezena je 2021. godine, kada je uvezeno nešto više od 23 milijuna kilograma, vrijednih oko 195 milijuna maraka, dok je prošle godine zabilježena najveća vrijednost uvezenog.