Tko je kriv?
HSS traži da se objavi s koje farme potiče sumnjivo mlijeko
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Hrvatska seljačka stranka (HSS) ocijenila je danas da je aktualna vlast proizvođačima mlijeka nanijela ogromne štete izjavama da su za "otrovno" mlijeko krivi hrvatski seljaci te je pozvala vladu da objavi podatke s koje farme potiče sumnjivo mlijeko.
HSS je priopćio kako Ministarstvo poljoprivrede, koje treba brinuti o proizvodnji, s izjavama da za "otrovno" mlijeko nisu krivi uvoznici uništava i ono malo domaće proizvodnje mlijeka jer se optužuje sve hrvatske proizvođače, a ne navodi o kojoj je konkretno farmi riječ.
Upozoravaju kako upućeni govore da se trajno mlijeko većinom muti od uvoznog mlijeka, dovezenog u Hrvatsku bez kvalitetnih kontrola te su Vladu i resorno ministarstvo pozvali da odmah objave podatke koliko se trajnog mlijeka muti od uvoznog mlijeka, posebno u prahu, a koliko od domaćeg mlijeka.
Nakon što je u petak objavljeno da je otkrivena povećana količina aflatoksina u nekim pakiranjima mlijeka pri čemu je Ministarstvo poljoprivrede odbacilo nagađanja da je riječ o uvoznom mlijeku, HSS je naveo da od Vlade nisu ni očekivali da će štititi domaće proizvođače.
"Kao što je i uobičajeno ova Vlada jedino zna udarati po hrvatskom seljaku", zaključuju u HSS-u, ocjenjujući da je poruka vlade građanima "kupujmo uvozno, hrvatsko ne valja".
Ustvrdili su da je vlast zbog uništavanja domaće proizvodnje mlijeka u korist uvoza i ekstremnih zarada prerađivača previše "zamutila" situaciju s hrvatskim proizvođačima mlijeka i nanijela im ogromne štete.
Predsjednik HSS-a Branko Hrg poručio je da više vjeruje hrvatskim proizvođačima nego prerađivačima i Vladi koja im po njegovu mišljenju pogoduje.
"Zato ću piti hrvatsko 'otrovno' seljačko mlijeko, a vi gospodo iz Vlade pijte 'zdravo' uvozno", poručio je predsjednik HSS-a.
Pomoćnica ministra poljoprivrede Mirjana Mataušić-Pišl jučer je odbacila sva nagađanja da je riječ o uvoznom mlijeku, te navela da je i kukuruz kojim je hranjena stoka bio domaći.
Sumnjiva Dukatova i Vindijina pakiranja mlijeka povučena su iz trgovina, a iz Ministarstva poručuju da nema razloga za paniku, jer bi ga trebalo konzumirati u ogromnim količinama da bi štetne koncentracije imale bilo kakav učinak na ljudski organizam.