Ukusno i toplo
Kako da vam juha uvijek ispadne odlična
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Ne treba posebno isticati da je juha vrlo zdrava, posebno u prohladnim jesenskim (i zimskim) danima. Osim što pomaže probavi juha ujedno grije i naš organizam pa s razlogom kažemo da krijepi i dušu i tijelo.
Kako bi tvoja juha svaki put bila savršena donosimo nekoliko provjerenih savjeta– bez imalo filozofiranja i ‘kemijanja’ – jer ponekad su najjednostavniji savjeti ujedno i najbolji!
Mjere za juhu
Količina vode za juhu određuje se prema količini mesa. Primjerice, na ½ kg govedine stavlja se 2 litre hladne vode, računajući pritom da će juha zavrijeti. Vezica za juhu treba sadržavati mrkvu, korijen peršina i pastrnjaka. Možeš staviti i malo celera, komad slatkog kupusa, dio struka poriluka, glavicu pečenog luka, krupnog papra, soli, rajčice ili ½ žlice koncentrata rajčice, kao i lišće peršina.
Povrće također možeš prvo popržiti pa ga dodati juhi. Od prženog povrća juha će, naime, dobiti posebno lijepu boju i okus.
Neizbježna zaprška
U domaćoj kuhinji zaprška je neizbježna kad je riječ o tradicionalnim jelima, ali želiš li da jelo bude bez njega, a da ne izgubi na okusu, postoje brojni trikovi kako to postići. Najčešće se u jela doda više luka koji prethodno treba dobro popržiti da se raskaši – to će jelo učiniti gušćim.
Mali trikovi sa soljenjem
Naše su bake meso i povrće prvo stavljale u hladnu vodu kako bi se sačuvali svi njihovi minerali i vitamini. Posoli ih tek kada voda zavrije i pokupi pjenu.
Želiš li da rezanci, trganci, valjušci i špecli budu žuti kao da su upotrebljavana samo žutanjci, umjesto cijelog jaja – prije miješanja posoli samo žutanjke i pričekaj minute-dvije!
Otkrivamo originalan recept za najbolju goveđu juhicu.
Sastojci:
1 kg goveđih rebara s malo masnoće
teleća potkoljenica ili goveđa kost najbolje od buta
1 glavice crvenog luka
4 grančice peršina
6 mrkava
1 koraba
1 korijen celera
sol i papar
Priprema:
U veliki lonac stavite meso i kost te dodajte luk, peršin, nalijte oko 3 litre hladne vode i ostavite da se sve kuha prvo na jakoj vatri dok ne zakipi, a potom na srednjoj vatri uz lagano vrenje sat vremena.
Nakon toga dodajte mrkvu narezanu uzduž na deblje trakice, korabu narezanu na četiri dijela i narezan korijen celera. Posolite, popaprite, poklopite i ostavite da se kuha još najmanje sat vremena na laganoj vatri.
Na kraju juhu procijedite. U nju potom po želji možete staviti neko drugo hranjivo povrće poput brokule, karfiola ili graška kojima će biti dovoljno tek 10 minuta da se skuhaju. Potom dodajte rezance i sve zajedno kuhajte još nekoliko minuta te sklonite s vatre.
Juhica je spremna za posluživanje. Ostatak kuhanog povrća možete dodati u juhu ili ga poslužiti uz meso kao prilog.
Dobar tek!