Za zdravu probavu

Ovo je podcijenjena namirnica, a jeftin je izvor proteina

Leću možete iskoristiti i umjesto mljevenog mesa za pripremu umaka bolognese. Bolognese možete poslužiti s tjesteninom, špagetima od svježih tikvica ili krastavaca ili pak dodati kao umak u lazanje.
Lifestyle / Hrana | 30. 08. 2021. u 09:23 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Kada ste zadnji put skuhali leću? Ako niste tip osobe koje se pretežno hrani namirnicama biljnoga porijekla, velike su šanse da se leća već dugo nije našla na vašem tanjuru. Iako je riječ o vrlo jeftinoj i zdravoj namirnici, u Hrvatskoj je često podcijenjena i to je prava šteta.

Leća je jednogodišnja biljka iz porodice mahunarki (Fabaceae). Potječe s Bliskog istoka, a koristi se u prehrani ljudi još prije Krista.

To ne čudi ako je poznato da sadrži dosta proteina– u 100 grama ima oko 9 grama bjelančevina, ali i značajnu količinu ugljikohidrata koji daju tijelu prijeko potrebnu energiju za obavljanje svakodnevnih zadataka.

Odličan je izvor prehrambenih vlakana koja osiguravaju zdravu probavu, ali i željeza, magnezija, fosfora, kalija, folata i vitamina B6, piše zadovoljna.hr.

Tijekom kuhanja udvostručuje se njezin volumen. Povrh svega, riječ je o cjenovno vrlo prihvatljivoj namirnici – pola kilograma u hrvatskim supermarketima prodaje se po cijeni već od 8 kuna (još jeftnije možete proći ako kupujete u rinfuzi), a s tom količinom moguće je skuhati brojna jela.

Koliko dugo kuhati leću?

Postoji više vrsta leća – od žute preko crvene do zelene, smeđe i crne. Na hrvatskom tržištu najzastupljenija su crvena i zelena vrsta.

Crvena leća skuhat će se za 10-15 minuta, a zrno leće će se tijekom termičke obrade "raspasti". Upravo zato ova je vrsta idealna za korištenje za zgušnjavanje jela poput juha, variva i gulaša.

Zelena leća pod utjecajem topline zadržava svoj oblik, kuha se oko 25 minuta do pola sata, a najbolje ju je iskoristiti za salate. Prije kuhanja nije potrebno namakati leću, kao što je to slučaj s primjerice grahom ili slanutkom. No svakako ju dobro isperite kako biste uklonil eventualne nečistoće.

Lažni umak bolognese od leće i povrća

Leću možete iskoristiti i umjesto mljevenog mesa za pripremu umaka bolognese. Bolognese možete poslužiti s tjesteninom, špagetima od svježih tikvica ili krastavaca ili pak dodati kao umak u lazanje.

Sastojci za bolognese od leće:

200 grama suhe crvene leće
500 ml umaka od rajčice
500 ml povrtnog temeljca
1 luk
2-3 češnja češnjaka
2 mrkve
1 stapke celera
1 čajna žličica sušenog bosiljka
1 čajna žličica sušenog origana
½ čajne žličice čilija u prahu
malo maslinova ulja
soli i papr po želji

Priprema:

1. U velikom loncu te na malo maslinova ulja propirjajte nasjeckani luk i češnjak.

2. Dodajte mu nasjeckani celer i mrkvu pa sve zajedno pirjajte nekoliko minuta.

3. Ubacite sve začine.

4. Dodajte leću, zalijte s povrtnim temeljcem i umakom od rajčice, pa sve zajedno kuhajte još otprilike oko 15 minuta dok se okusi ne sljube, a leća ne skuha do kraja.

5. Poslužite toplo s tjesteninom ili nekim drugim prilogom po želji. Dobar tek!

Fino varivo od leće i povrća
Od leće, mrkve, celera, poriluka i krumpira moguće je napraviti vrlo fino varivo koji grije dušu i tijelu daje mnogo energije.

Burger od leće

Od leće možete napraviti i finu varijantu vegetarijanskih burgera, koje možete poslužiti u klasičnom pecivu ili s nekim prilogom od krumpira, riže ili tjestenine.

Sastojci za burger od leće:

400 g skuhane zelene ili smeđe leće
150 g šampinjona
1 češanj češnjaka
50 g zobenih pahuljica
1 čajne žličica crvene paprike
4 žlice maslinova ulja
sol i papar po želji

Priprema:

1. Na jednoj žlici maslinova ulja propirjajte nasjeckane šampinjene i češnjak.

2. Kuhanoj leći dodajte dvije žlice maslinova ulja pa sve zajedno zdrobite gnječilicom za krumpir. Dodajte sve začine, dvije pirjane šampinjone i češnjak. Dobro promiješajte.

3. U blenderu ili sjeckalici usitnite zobene pahuljce dok se ne pretvore u prah. Dodajte zobeno brašno u smjesu s lećom.

4. Rukama oblikujte burgere. Ako je smjesa "prevlažna", dodajte još žlicu ili dvije zobenog brašna.

5. Burgere pecite na preostalom maslinovu ulju u tavi s neprianjajućim dnom otprilike tri minute sa svake strane, odnosno dok ne dobije zlatnosmeđu koricu. Dobar tek!

Kopirati
Drag cursor here to close