Na seoski način
Složenac od povrća je idealan ručak za ljetne dane
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Kad dođe ljeto i donese vrele dane, povrće nam djeluje ukusnije i privlačnije. Jedan od specijaliteta koji nam nikada neće dosaditi je ukusni ratatouille – francusko jelo koje se prošilo po cijelom svijetu i obično povrće stavilo u profinjeni kontekst koji miriše na djetinjstvo.
Popularno seosko jelo se može opisati kao povrtni složenac od tikvica, patlidžana, paprike, rajčice i luka, a u njega možemo dodavati i drugo povrće. Dolazi nam iz Provanse, regije na jugoistoku Francuske koju karakterizira mediteranska kuhinja. ''Ratatouille'' dolazi od francuskih riječi ''rata'' što znači povrtni gulaš i ''touiller'', što znači ''pomiješati'', piše Punkufer.
Recept su osmislili ratari iz Provanse koju su htjeli iskoristiti što više berbe na kraju sezone. Sporim kuhanjem i intenzivnim začinima, htjeli su vratiti dostojanstvo prezrelom povrću koje se počelo kvariti. U originalu su koristili ružmarin, origano, bosiljak, majčinu dušicu, kadulju, mažuran, komorač i mentu i tako stvarali prepoznatljivi okus poznatog složenca.
Poznati francuski chef Joël Robuchon, u svojoj je kuharici zapisao da se ovo jednostavno seosko jelo vrlo lako može podići na višu razinu. Sve što trebate napraviti za savršeni ratatouille je skuhati povrće posebno kako se okusi ne bi pomiješali.
''Na taj način ćete uživati u pojedinačnim okusima koji će istaknuti složenost ove povrtne kombinacije''.
Ratatouille se obično poslužuje kao prilog, a uz dodatak riže, tjestenine ili malo kozjeg sira, postat će bogati i ukusni ljetnu obrok. U nastavku pročitajte jednostavni recept za omiljeno povrtno jelo.
Sastojci za Ratatouille:
2 glavice luka
2 češnja češnjaka
2 manje tikvice
1 patlidžan
2 svježe paprike
2 rajčice
100 ml pasirane rajčice
200 ml povrtnog temeljca
Maslinovo ulje
Sol, papar, ružmarin, origano, bosiljak, majčina dušica
Priprema:
Povrće narežite na tanke ploške.
U 200 ml vruće vode stavite malo povrtne mješavine začina ili pola kocke za juhu. Dodajte pasiranu rajčicu.
Vatrostalnu posudu premažite maslinovim uljem pa posložite povrće. Tradicionalni način slaganja zahtjeva okruglu posudu i naizmjenično slaganje različitih ploški povrća od ruba posude prema srediti, ali povrće možete posložiti prema svom guštu, veličini i obliku posudu koju koristite.
Začinite povrće i zalijte ga s temeljcem i pasiranom rajčicom.
Pokrijte aluminijskom folijom i pecite na 180 stupnjeva 45 minuta.
Maknite foliju i pecite još 20 minuta.
Poslužite s tjesteninom, rižom ili svježim kruhom i po želji posipajte s feta sirom.