Trendi gljivica
Što je prehrambeni kvasac i kako ga koristiti
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Prehrambeni ili nutritivni kvasac ne sadrži gluten, a hrani daje orašasto-sirasti okus. S rastom popularnosti veganske prehrane, raste i popularnost nutritivnog kvasca. Vegani ga najčešće koriste kao zamjenu za sir.
Dovoljna je jedna jušna žlica prehrambenog kvasca da obogati okus varivima, tjestenini, juhama pa i kokicama koje ćete ispeći i grickati uz film. S prehrambenim kvascem radi se i 'sir' od indijskih oraščića, pire od cvjetače, čips od kelja, veganskog pesta te brojna druga jela.
Osim što je praktično rješenje u kuhinji u kojoj se ne koriste namirnice životinjskog porijekla, odličan je kao začin i u jelima s mesom, jajima i mliječnim proizvodima.
Kako nastaje prehrambeni kvasac i po čemu se razlikuje od klasičnog kvasca?
Prehrambeni kvasac nastaje uzgojem gljivice Saccharomyces cerevisiae na podlozi bogatoj šećerom, poput šećerne trske. Nakon što se kvasac razvije, deaktivira se toplinom (tj. pasterizira), suši i pakira. Od pekarskog kvasca razlikuje se upravo po tome što je pekarski kvasac živ, a nutritivni ili prehrambeni nije, piše She.hr
Možete ga nabaviti u izvornom obliku ili dodatno obogaćenog vitaminima skupine B. Kao takav je dobar dodatak prehrani ljudima koji ne jedu meso. Konačni proizvod ima okus koji podsjeća na parmezan.
Pročitajte još
Prehrambeni kvasac – benefiti za zdravlje
Prehrambeni kvasac obiluje vitaminima skupine B, folatima i vlaknima. Okudijeva kalorijama, što znači da je dobar saveznik u mršavljenju – potiče probavu, čini nas sitima, a nije kaloričan.
Čuva crijeva
Prehrambeni kvasac sadrži oko četiri grama vlakana po porciji, dok parmezan uopće ne sadrži vlakna. Osim što pomažu da se osjećamo siti, vlakna potiču zdravlje probavnog sustava. Drugi put ćemo dvaput razmisliti što ćemo naribati na tjesteninu.
Snižava kolesterol
Sadrži beta-glukan koji pomaže u smanjenju razine kolesterola u tijelu te čuva zdravlje srca i krvnih žila. Također, pomaže održavanju imuniteta kroz dva mehanizma – jača imunitet i ublažava upale.
Beta-glukan se nalazi i u određenim cjelovitim žitaricama, poput zobi i ječma.
Stabilizira šećer u krvi
Budući da ima nizak glikemijski indeks, pomaže u regulaciji razine šećera u krvi. To znači manje žudnje za brzom hranom i šećerima, bolju razinu energije, kvalitetniji san te manji rizik od metaboličkih bolesti poput dijabetesa tipa 2.
Obiluje vitaminima B skupine
Prehrambeni kvasac dobar je izvor vitamina B skupine, osobito B6 i B12 koji sudjeluje u proizvodnji crvenih krvnih zrnaca i održavanju zdravlja živčanog sustava. Nedostatak B12 može odvesti u anemiju.
Budući da vitamin B12 obično dobivamo iz životinjskih proizvoda kao što su jaja, meso, riba i mliječni proizvodi, vegani i vegetarijanci često pate od manjka ovog vitamina. Prehrambeni kvasac svakako je namirnica koju bi trebali uvrstiti u svoju prehranu, a ukoliko je dodatno obogaćen s B12, mogu ga smatrati i dovoljnim izvorom ovog vitamina.
Tko ne bi smio konzumirati prehrambeni kvasac?
Budući da prehrambeni kvasac sadrži priličnu količinu vlakana, može izazvati plinove i nadutost ako se konzumira u prekomjernim količinama. Ne smiju ga jesti osobe sa sindromom iritabilnog crijeva te se one koje pate od bolesti crijeva.
Osobe alergične na kvasac također ga ne smiju konzumirati te one koje pate od migrena jer kvasac sadrži tiramin, spoj koji je potencijalni okidač za ovu vrstu glavobolja.
Ukoliko niste ni u jednoj od skupina koje ne smiju jesti kvasac, preporučamo vam da probate ovu zamjenu za parmezan i svoja jela nutritivno obogatite.