Lazanje

Svaka talijanska regija ima svoju varijantu, ove su najbolje za ljeto

Mnogi će se složiti da je Italija domovina najbolje hrane. Pizza, tjestenina, svježa rajčica, mediteranski začini, maslinovo ulje, tiramisu, espresso… sumnjamo da ste pronašli nešto što ne volite na ovom kratkom popisu talijanskih specijaliteta.
Lifestyle / Hrana | 22. 06. 2022. u 20:40 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Talijani su poznati po tome što koriste malo sastojaka kako bi napravili tradicionalne specijalitete, ali ti sastojci moraju biti najbolje kvalitete. Upravo su tako nastale lazanje – jedno od najpopularnijih jela na svijetu koje smo preoblikovali na razne načine. Povijest kaže da su lazanje nastale kako bi puno gladnih Grka, s malo osnovnih sastojaka, moglo skupiti energiju za svakodnevne poslove.

Dakle, podrijetlo lazanja možemo pratiti još od antičke Grčke. Danas znamo da riječ lazanje dolazi od „laganon“, koja je bila prva tjestenina na svijetu. Laganon u prijevodu znači ravni list, a stare grčke lazanje nisu izgledale ni približno kao ove što danas poznajemo. I stari Rim je imao svoju varijantu ovog jela. Oni su ga nazivali „lasagnum“, što na latinskom znači posuda ili lonac. Talijani su ovako nazivali posudu u kojoj su pripremali lazanje, a na kraju je isto ime poprimilo i samo jelo, piše punkufer.hr.

Poput pizze, i lazanje su se rodile u Napulju tijekom srednjeg vijeka. Jedna od prvih referenci na lazanje, može se pronaći u engleskoj kuharici iz 14. stoljeća, u kojoj je istaknuto jelo sa slojevima tjestenine, ali bez rajčice. Tek se u kuharicama iz 19. stoljeća mogu pronaći klasični sastojci kakve danas stavljamo u lazanje.

Svaka talijanska regija ima svoju varijantu. Neki su u lazanje stavljali mesne okruglice, neki tvrdo kuhana jaja, a neki pak svinjsku krv. Mi smo recept prilagodili sezonskim namirnicama i pripremili recept za kremaste lazanje s povrćem.

Sastojci za umak od povrća:

500 g tjestenine za lazanje

1 glavica luka

2 češnja češnjaka

1 mrkva

2 tikvice

2 svježe paprike

2 svježe rajčice

Pola patlidžana

200 g mladog špinata

Za bešamel umak:

800 ml mlijeka

3 žlice brašna

200 g parmezana

Ulje

Za mješavinu začina:

Žlica brašna,

Sol,

papar,

mljevena crvena paprika,

peršin,

bosiljak,

origano

Još:

200 g gaude

250 g mozzarelle

Priprema lazanja s povrćem:

Usitnite povrće na kockice. Na malo ulja prepržite luk pa dodajte ostalo povrće. Začinite i pirjajte na srednjoj temperaturi oko 20 minuta stalno miješajući.

U malu posudu stavite jednu žlicu brašna i dodajte sve začine. Zalijte s malo kipuće vode kako biste dobili gustu mješavinu začina (nalik na dodatak za bolonjez ili gulaše) i dodajte povrću. Umak od povrća će se brzo zgusnuti.

Na zagrijano ulje dodajte 3 žlice brašna i prepržite brašno do zlatne boje. Maknite s vatre i dodajte mlijeko stalno miješajući pjenjačom kako biste razbili grudice. Vratite na vatru i miješajte dok se bešamel ne zgusne. Začinite solju i paprom i dodajte vrećicu parmezana.

Na dno posude stavite malo umaka od povrća. Slažite ovim redom: tjestenina – umak od povrća – bešamel umak.

Ponovite postupak dok ne potrošite sve sastojke.Zadnji sloj neka bude bešamel s naribanom mješavinom sireva.

Na posudu stavite aluminijsku foliju. Pecite pola sata na 180 stupnjeva pod folijom pa maknite foliju i pecite na 200 stupnjeva još 15 minuta.

Kopirati
Drag cursor here to close