Detaljni vodič
Svaki kuhar ih mora znati - Savjeti za savršeno prhko tijesto
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Prhko tijesto jedno je od onih koje nam često zadaje glavobolju tijekom pripreme. Koliko ste puta iz hladnjaka izvadili naizgled savršeno prhko tijesto, a kada ste ga počeli valjati, ono se raspadalo? Ili ste zapeli na samom početku i jedva ga zamijesili?
Kako biste ubuduće izbjegli sve potencijalne probleme, pročitajte naš detaljni vodič koji će vam pomoći da tehniku izrade prhkog tijesta dovedete do savršenstva, prenosi Zadovoljna.hr.
Možda će vam se na prvi pogled postupak učiniti malo kompliciran, ali zapravo je vrlo jednostavan i kad ga svladate, postat ćete majstor izrade prhkog tijesta.
Savjeti prije pripreme:
Svi sastojci za prhko tijesto moraju biti hladni. Vodu možete kratko staviti i u zamrzivač kako bi se maksimalno rashladila ili pak staviti u nju koju kockicu leda. Čak i posudu s brašnom možete staviti u hladnjak prije pripreme.
Prhko tijesto ne smije se previše mijesiti. Za razliku od, primjerice, dizanog tijesta koje dugo mijesimo kako bismo potaknuli razvoj glutena, kod izrade prhkog želimo izbjeći razvoj glutena kako nam tijesto naposljetku ne bi bilo žilavo.
Brzina je važan faktor kod izrade prhkog tijesta baš zato što želimo da sastojci ostanu hladni. Ne želite previše rukama obrađivati tijesto kako toplinom tijela ne biste ugrijali maslac.
Vodu u ovom receptu važemo zbog preciznosti. Postoji mogućnost da će vam trebati manje vode od navedenog, ali i koja kap više, ovisno o tome kakvo brašno imate i kakva je njegova moć upijanja.
U pripremu uračunajte i mirovanje tijesta u hladnjaku. Bilo bi najbolje da prenoći u hladnjaku, ali ako nemate toliko vremena, i dva sata mirovanja bit će dovoljno.
Mi vam donosimo recept za osnovno prhko tijesto koje možete koristiti za slatke i slane recepte.
Sastojci za pripremu prhkog tijesta:
- 200 g oštrog brašna
- 200 g glatkog brašna
- 250 g hladnog maslaca
- 250 g hladne vode
- prstohvat soli
Priprema prhkog tijesta:
Maslac narežite na manje kockice. Oštro i glatko brašno pomiješajte u posudi i dodajte sol. Potom maslac ubacite u brašno.
Lagano prstima prebacujte kockice maslaca po posudi dok svaka ne bude pobrašnjena. Ako vam se u nekom trenutku učini kao da maslac postaje mekan i topao na dodir, slobodno posudu stavite u hladnjak na 10 minuta kako bi se ohladio zajedno s brašnom.
Pročitajte još
Pomaknite maslac na jedan dio posude i svaku kockicu stisnite prstima, malo je uvaljajte u brašno i stavite na drugi dio posude.
Tako ćete biti sigurni da je svaka kockica i spljoštena i obložena brašnom. Ovdje opet možete primijeniti savjet o hlađenju sastojaka ako primijetite da maslac postaje premekan pod prstima.
Sada je došlo vrijeme za dodavanje vode u mješavinu brašna i maslaca. Nikako nemojte dodavati svu vodu odjednom. Polovicu od navedene količine rasporedite po cijeloj površini i za početak samo lagano prebacujte prstima brašno i maslac kako bi se voda upila.
Ni u jednom trenutku nemojte mijesiti tijesto, samo počnite lagano stiskati sve sastojke i povezivati ih u jednu hrpu.
Kada primijetite da je na nekim dijelovima puno suhog brašna, na taj dio dodajte malo vode i nastavite s postupkom. Nemojte dodatno vlažiti dijelove koji su već mekani i vlažni, njih jednostavno gurnite ustranu i vodom poškropite samo suhe dijelove.
Potrebna vam je smjesa koja nije prevlažna, ali se drži na okupu. U ovom trenutku učinit će vam se da se tijesto raspada jer su komadi maslaca i dalje vidljivi i lagano povezani s brašnom.
Ne brinite, točno tako mora izgledati u ovoj fazi, a tijekom procesa hlađenja i preklapanja naposljetku ćete dobiti savršeno i glatko tijesto koje će se valjati bez ikakvog problema.
Sada sve iz posude prebacite na ravnu površinu, lagano rukom oblikujte pravokutnik i stisnite smjesu te je zamotajte u plastičnu foliju i prebacite u hladnjak na sat vremena.
Nakon hlađenja vrijeme je za preklapanje tijesta. Lagano pobrašnite površinu na kojoj ćete valjati i razvaljajte tijesto u duži pravokutnik. Jednu stranu preklopite do polovice, isto tako i drugu, a na kraju preklopite te dvije preklopljene strane.
6. Lagano pobrašnite, opet valjajte tijesto u pravokutnik i ponovite taj postupak dva puta. Dakle, ukupno tijesto valjate i preklapate tri puta.
Ako vam se učini da tijesto počinje pružati otpor, zamotajte ga u plastičnu foliju i stavite u hladnjak na 10-15 minuta.
7. Ovisno o tome za što vam tijesto treba, u ovoj fazi možete ga podijeliti na više dijelova, zamotati u plastičnu foliju i staviti na hlađenje.
Kao što smo već napomenuli, dva sata hlađenja poželjni je minimum, a ako možete tijesto ostaviti u hladnjaku preko noći, to je idealno. Tijesto može stajati u hladnjaku maksimalno tri dana prije pripreme, dobro zamotano.