Krenulo od nekoliko košnica...
Pčelarska zadruga brine o čitavoj zajednici
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Pčelarska zadruga ''Krajinamed'' je osnovana prije nešto više od dva destetljeća, kada je pčelar Miloš Popović odlučio da za potrebe svog pčelinjaka proizvede nekoliko košnica. Danas je ovo jedna od najvećih zadruga u širem području Banje Luke.
''Velika ljubav prema drvetu i pčelarstvu pretočena je u košnice vrhunskog kvaliteta, koje su našle svoj put do domaćih, ali i inostranih kupaca, prvenstveno onih iz EU. Kako je potražnja rasla, tako je i Krajinamed širio svoje djelovanje, stalno prateći trendove modernog pčelarstva. Od male stolarske radionice, Krajinamed je stasao u jednog od tržišnih lidera u proizvodnji košnica, a u sastavu Krajinameda nastao je i Medeni kutak – specijalizirana trgovina pčelarske opreme namijenjena potrebama pčelara, ali i korisnika pčelinjih proizvoda – meda, polena, propolisa, matične mliječi i kozmetike na bazi meda'', pojašnjava Branislav Popović, Milošev sin, koji nastavio obiteljsku tradiciju.
Branislav pojašnjava vrste proizvoda koje svojim radom stvara pčela.
''Med je slatka, aromatična, gusta tečnost koju proizvode medonosne pčele iz cvjetnog soka, medne rose sa lišća četinara i listopadnog drveća, slatkih materija koje izlučuju sitni insekti ili od slatkog soka plodova nekih biljaka. Tako dobiven med pčele skladište u saću. Polen ili cvjetni prah je proizvod biljaka koji pčele sakupljaju. Ukus i boja polena zavise od biljke od koje potiču. Polen je izuzetno bogat hranljivim materijama, među kojima su bjelančevine, masti, enzimi, ugljeni hidrati, vitamini, mineralne materije, fermenti i druge aktivne komponente. Zbog toga je polen veoma koristan dodatak u liječenju mnogih oboljenja'', rekao je.
On dodaje da je ''mliječ je izuzetno hranljiva, gusta, mliječnobijela kremasta tekućina, karakterističnog mirisa, kiselkasog i pomalo ljutog ukusa. Pčele radilice proizvode mliječ od cvjetnog soka, polena i vode pomoću sekreta svojih žlijezda. Tim mliječom one hrane larve pčela radilica i trutova prvih dana njihovog života, dok maticu hrane tijekom cijelog razdoblja razvića i kasnije''.
Propolis je smolasta masa koju, tvdi Branislav, pčele radilice sakupljaju sa lisnih pupoljaka i sekretom svojih žlijezda prerađuju. ''Propolis je tamnozelene do smeđozelene boje - vremenom postaje nešto tamniji. Karakteristične je arome i blago gorkog ukusa. Sastavljen je od smole, voska eteričnih ulja i polena, a bogat je i mineralima, od kojih su najzastupljeniji gvožđe i cink'', pojašnjava Branislav.
Pčelarska zadruga ''Krajinamed'' radi na proširenju proizvoda i usluga kojim su se nametnuli i u pčelarskoj zajednici.
''U proizvodnom pogonu na području općine Laktaši izrađujemo košnice i okvirove različitih vrsta i dimenzija, u drugom pogonu na području Banja Luke počeli smo sa proizvodnjom najkvalitetnijih pčelinjih pogačica i izradom satnih osnova za pčele, dok na našem pčelinjaku na Zmijanju medonosne pčele prikupljaju visokokvalitetan livadski med'', dodaje Branislav.
Uz podršku USAID/Sweden FARMA II nabavili su opremu za proizvodnju košnica. Također, radili su i obuke pčelara iz lokalne zajednice.
''Strojeve za obradu drveta znatno su ubrzale proizvodni proces, što je povećalo obim proizvodnje. Imamo procesnu liniju za punjenje meda, te kontinuirano razvijamo našu ponudu. Pokrenuli smo obuku u sklopu koje se realizira rad sa nezaposlenim osobama, kako bi pčelarstvo moglo postati izvor njihovih primanja. I to je važna poruka koja pokazuje da pčelari vode računa o zajednici i njenom napretku'', zaključuje Popović, priopćeno je iz USAID/Sweeden Farma II projekta.