Sve o uljima na jednom mjestu
Znate li koja su ulja najzdravija za kuhanje?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Toliko vrsti ulja postoji da je teško odabrati koje koristiti za kuhanje, zato je najbolje prikupiti informacije o svim uljima i odabrati ono koje je za zdravlje najbolje i koje odgovara vašem ukusu.
1. Maslinovo ulje
Mediteranska dijeta je povezana s gubitkom kilograma i gubitkom tjelesne težine. Dokazano je da maslinovo ulje i plod masline svojim antioksidativnim svojstvima čuva naše stanice i pomaže u borbi protiv starenja. Sastojci masline imaju i protuupalna svojstva, čime smanjuju rizik od raka. U maslinovom ulju prisutne su oleinska i linolenska kiselina, koje čiste krv i pomažu pri snižavanju visokog krvnog tlaka, piše Ordinacija.hr.
Najbolje ga je koristiti za kuhanje na niskim temperaturama a izbjegavati tehnike gdje koje zahtijevaju visoke temperature jer tako postaje nestabilno i korisni sastojci se mogu uništiti.
2. Ulje avokada
Dobiva se prešanjem mesa avokada, ima blagi okus i može podnijeti visoke temperature pa je idealan odabir za pripremu svih jela.
Sadrži velike količine monozasićenih masnoća. Blagi okus neće smetati niti jednom jelu pa ga slobodno možete dodati u kolače. Možda nije najjeftinije ulje, ali će se isplatiti.
3. Ulje lana
Odličan je izvor zdravih omega 3 masnoća povezanih sa snižavanjem krvnog tlaka i kolesterola. Mora se držati u hladnjaku jer brzo oksidira. Ima orašasti okus pa je odlično za umake. Kako ne podnosi visoke temperature ne bi se trebalo koristiti za prženje.
4. Ulje oraha
"Ono što orah čini tako zdravim plodom jesu velike količine omega 3 masnoća (ALA) te je odličan izbor za dodatke salatama i jelima", ističe nutricionistica Wendy Bazilian. Sadrži puno prirodnih nutrijenata i fitokemikalija, no visoke temperature baš ne podnosi.
Bazilian savjetuje da ga koristite kao preljev za salate ili ukras za juhe. Čuvajte ga u hladnjaku kako bi dulje trajao.
5. Ulje kikirikija
Od konvencionalnih ulja se razlikuje jer ima znatno veći udio oleinske kiseline, a dr. Jada Linton navodi kako postoji nekoliko različitih vrsti ovog ulja, razlikuju se po okusu - neka su jaka, neka blagog okusa. U Aziji ga koriste za skoro sva jela, a dobro podnosi visoke temperature pa je odlično za prženje i pečenje na visokim temperaturama.
6. Sezamovo ulje
Mononezasićene i polinezasićene (omega-6 i omega-3) masnoće se nalaze u ovom ulju, ali bez velikog udjela trans masnoća. Uz to je odličan izvor antiokisadanata. Slobodno ga koristite u kuhinji, a dobra je zamjena za ulje kikirikija.
Pročitajte još
7. Kokosovo ulje
Jako je popularno, a još je ukusnije, ostaje čvrsto na visokim temperaturama jer sadrži 90 posto zasićenih masnoća. Istraživanja o ovom ulju još nisu dovoljno provedena, ali neke studije tvrde da podiže dobar kolesterol (HDL), dok druge tvrde da može isto napraviti i s lošim (LDL). Najbolje je za pripremu kolača, deserta i napitaka, ali ne podnosi dobro jako visoke temperature, na primjer za prženje.